Német pontosság jellemezte a budapesti áramszolgáltató sportcsarnokában megtartott pénteki Elmű-közgyűlést, a gyér számban megjelent, ám láthatóan elégedett kisrészvényesek kérdéseikkel nem nagyon zavarták meg az igencsak gördülékeny rendezvényt. A legnagyobb áramszolgáltató számára 2002 a fennállásának legsikeresebb éve volt. Az 1 millió 353 ezer fogyasztót ellátó társaság tavaly 9101 gigawattóra villamos energiát értékesített (az előző évinél 3,3 százalékkal többet), 162 milliárd forintért. Az igazgatóság az eredmény csaknem 95 százalékát javasolta kifizetni, a részvényenként 1500 forintos indítvány nemcsak a német RWE-csoport, de a részvények 10,5 százalékát birtokló főváros tetszését is elnyerte. Az osztalékfizetés június 2-án kezdődik. A 9,1 milliárdos kifizetett osztalékkal az Elmű mind a Richtert, mind a Molt lekörözte, és egymaga a magyar tőzsdei cégek osztalékának 15 százalékát adja.
Egy az Elmű és az ugyancsak az RWE-csoport által ellenőrzött Émász közötti szinergiák jobb kihasználását firtató részvényesi kérdés kapcsán Emmerich Endresz, az igazgatóság elnöke kitért arra a kérdésre is, ami a pénzügyi befektetők fantáziáját régóta foglalkoztatja: a két cég összeolvadására.
Elmondta, hogy a szinergiák túlnyomó részét már most is kihasználják, a két cég szervezeti felépítése megegyezik, az első három szint lényegében azonos. Ugyanakkor az igazgatóság pillanatnyilag úgy látja, hogy a szervezeti összeolvadásnak több lenne a költsége, mint a haszna. Mindez megfigyelők szerint azt jelenti, hogy a két, funkcionálisan már most is együtt irányított áramszolgáltató cég különösen az Émász-részvényesek számára vonzó lehetőségnek tűnő összeolvasztása nincs napirenden. Egy ilyen lépés ugyan a tőzsdén tartás költségeinek egy részét megtakarítaná, ám az egybegyúráshoz nemcsak az energiahivatal, hanem az összeolvasztás ellen szavazó részvényesek kifizetése is szükséges lenne. Mivel az Émász jelenleg a tőzsdén - mutatói által indokoltan - a könyvértéke 60, az Elmű viszont 135 százalékán forog, egy sajáttőke-alapú egyesülés igencsak bajos lenne...
