BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Osztalékrekord az Elműnél

Részvényenként 1500 forintos, az áramszolgáltató szektorban rekordnak számító osztalékot szavazott meg az Elmű Rt. pénteki közgyűlése.

2003. május 4. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Német pontosság jellemezte a budapesti áramszolgáltató sportcsarnokában megtartott pénteki Elmű-közgyűlést, a gyér számban megjelent, ám láthatóan elégedett kisrészvényesek kérdéseikkel nem nagyon zavarták meg az igencsak gördülékeny rendezvényt. A legnagyobb áramszolgáltató számára 2002 a fennállásának legsikeresebb éve volt. Az 1 millió 353 ezer fogyasztót ellátó társaság tavaly 9101 gigawattóra villamos energiát értékesített (az előző évinél 3,3 százalékkal többet), 162 milliárd forintért. Az igazgatóság az eredmény csaknem 95 százalékát javasolta kifizetni, a részvényenként 1500 forintos indítvány nemcsak a német RWE-csoport, de a részvények 10,5 százalékát birtokló főváros tetszését is elnyerte. Az osztalékfizetés június 2-án kezdődik. A 9,1 milliárdos kifizetett osztalékkal az Elmű mind a Richtert, mind a Molt lekörözte, és egymaga a magyar tőzsdei cégek osztalékának 15 százalékát adja.
Egy az Elmű és az ugyancsak az RWE-csoport által ellenőrzött Émász közötti szinergiák jobb kihasználását firtató részvényesi kérdés kapcsán Emmerich Endresz, az igazgatóság elnöke kitért arra a kérdésre is, ami a pénzügyi befektetők fantáziáját régóta foglalkoztatja: a két cég összeolvadására.
Elmondta, hogy a szinergiák túlnyomó részét már most is kihasználják, a két cég szervezeti felépítése megegyezik, az első három szint lényegében azonos. Ugyanakkor az igazgatóság pillanatnyilag úgy látja, hogy a szervezeti összeolvadásnak több lenne a költsége, mint a haszna. Mindez megfigyelők szerint azt jelenti, hogy a két, funkcionálisan már most is együtt irányított áramszolgáltató cég különösen az Émász-részvényesek számára vonzó lehetőségnek tűnő összeolvasztása nincs napirenden. Egy ilyen lépés ugyan a tőzsdén tartás költségeinek egy részét megtakarítaná, ám az egybegyúráshoz nemcsak az energiahivatal, hanem az összeolvasztás ellen szavazó részvényesek kifizetése is szükséges lenne. Mivel az Émász jelenleg a tőzsdén - mutatói által indokoltan - a könyvértéke 60, az Elmű viszont 135 százalékán forog, egy sajáttőke-alapú egyesülés igencsak bajos lenne...

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet