BUX 140024.38 0,29 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A BorsodChem 220 forintot fizet

A BorsodChem közgyűlése 220 forintos osztalékról határozott és a Milford-ügylet utolsó aktusaként visszahívta az orosz igazgatósági és fb-tagokat.

2003. május 4. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magas, 89,16 százalékos részvétel mellett, alapvetően családias hangulatban zajlott a BorsodChem Rt. szerdai éves közgyűlése. A csaknem 90 százalékos részesedéssel rendelkező osztrák részvényeseken kívül csak egy magyar részvényalap jött el, valamint kis meglepetésre a Mol-közgyűlések állandó résztvevője, egy aktív kisrészvényes, Zelena János. Kovács F. László vezérigazgató a tavalyi évet értékelve elmondta, hogy az év második felére várt iparági fellendülés elmaradt, emellett kedvezőtlenül érintette a társaságot a forint erősödése is. Az, hogy ennek ellenére IAS szerint 12,293 milliárdos (részvényenként 1009 forint) eredményt ért el a BC, a termékszerkezet átalakításának köszönhető: az árbevétel több mint 50 százaléka már a vegyipari ciklustól független termékekből származik. A BorsodChem tavaly erősen cashflow-orientált gazdálkodást folytatott, forgóeszközhiteleit nem csökkentette, üzemi eredményét maximalizálta.
A társaság 18,64 milliárd forint nettó casht termelt, amelyből összesen 6,9 milliárdot hiteltörlesztésre fordítottak. Az év végére az eladósodottság 0,48 százalékra csökkent.
A közgyűlés elfogadta a beszámolókat, részvényenként 220 forint osztalék kifizetéséről döntött és számos ponton módosította a BC alapszabályát. A módosítások egy része a BÉT bevezetési szabályzatával hozta összhangba az alapszabályt, így a tőzsdei kivezetéshez nem kell közgyűlési döntés, elég, ha egy 75 százaléknál nagyobb részvényes írásban nyilatkozik erről.
A Milford kiszállása személyi változásokat vont maga után: az igazgatóságból visszahívták Borisz Tyitovot. A testületbe választották Bartha Ferencet, az IEB és a Trigránit jelenlegi elnökét, korábbi MNB-elnököt, a testület új tagja lett Christoph Herbst vállalatfelvásárlásokra szakosodott osztrák ügyvéd is. Az fb-ből visszahívott Jurij Golubjev helyét Christian Riener foglalja el.
A kilátásokat ismertetve a vezérigazgató elmondta, hogy a háború végeztével visszaesett az olajár, amelyet követni fognak a műanyag alapanyagok árai is. Az árrés minden bizonnyal megmarad, ám a profittömeg csökken. A társaság ezért növeli termelését, amit a szokásos nyári nagyleállás márciusra halasztásával érnek el (ez ötszázalékos termelésnövelést jelent). Idén egyébként a tavalyi 6,5 százalékkal szemben az árbevétel 16,3 százalékát fordítják beruházásra. Jövő tavaszra elkészül az új vinil-klorid-üzem, valamint addigra elkezdik az új, 60 ezer tonna kapacitású MDI-gyár építését, amely 2005-ben lesz kész. A 300 ezer tonnás PVC-kapacitást jövő márciusra 330, 2005 végére 400 ezer tonnára növelik. A növekedés mellett a költségek kézben tartása is fontos, ennek jegyében a BC szeretne kilépni majd a gázpiacra, vagyis újratárgyalni a Mollal kötött 15 éves gázszállítási szerződést.
Az első negyedévben mindenesetre még tartott a háborús bizonytalanság, és emiatt fokozott kereslet jellemezte a BC termékeinek piacát. A társaság az első három hónapban 20 százalékkal növelte árbevételét, s üzemi eredménye 40 százalékkal növekedve 4,580 milliárd forint lett. A forgalom csaknem 85 százaléka exportból származott, az árbevételen belül a TDI aránya 21 százalékra emelkedett. Az év eleji forintgyengülés miatt a devizahiteleken 1,2 milliárdos veszteség keletkezett, így az adózott eredmény 2,91 milliárd forint lett.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet