BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Zwacknál 750 forint maradt az osztalék

Negyedszer döntött részvényenként 750 forintos osztalék kifizetéséről a Zwack Unicum Rt. A meglepően nagy számban megjelent kisrészvényesek elégedettek, de megfigyelők szerint az EU-csatlakozás után aggályos lehet, hogy a cég hitelfelvétellel finanszírozza a kifizetést.

2003. április 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elégedett arcok fogadták a tőzsdei bevezetés óta 10. közgyűlését vezénylő Zwack Péter, illetve a megbízott vezérigazgatóként most debütáló Dörnyei Tibor beszámolóját a Zwack Unicum Rt. tegnapi közgyűlésén. A kisrészvényesek még a meghívó kiküldése terén is példaként állították a Zwackot a többi tőzsdei cég elé. Különösen az immár negyedik éve stabilan 750 forintos osztaléknak örültek, mint egyikük megfogalmazta, az eredményeknek köszönhető, hogy az unicum-papír a tőzsdén beszerezhetetlenné vált. (Utóbbi kijelentés azért túlzás volt, 116 részvény a közgyűlés napján is megfordult a parketten, 7850 forintos árfolyamon.)
A vezérigazgató beszámolójából kiderült, hogy a jószerével stagnáló magyar szeszesital-piacon - amelyen a VPOP becslése szerint 8-14 százalék a feketekereskedelem részesedése - a Zwack tavaly volumenben is többet tudott eladni, igaz, jobbára az alacsony nyereségtartalmú termékekből fogyott több. E kategória nem feltétlenül az olcsó italokat jelenti, 10 százaléknál nagyobb arányban nőtt a Diageo italmulti márkáinak forgalma. Megduplázta forgalmát a Zwack Borház is, bár ez egyelőre nem növeli a nyereséget. Jól halad az alacsony alkoholtartalmú italok (Smash, Unicum Nite) térnyerése is.
Összességében tavaly 5 százalékkal nagyobb (bruttó árakon 27,5 milliárdos) forgalom mellett 10 százalékkal, 2218 millió forintra nőtt az IAS szerinti konszolidált eredmény. Ebből a hagyományoknak megfelelően 1500 millió forintot (részvényenként 750 forint, az eredmény 68 százaléka) osztottak ki maguknak a részvényesek.
Az idei első negyedévről a közgyűlés napján közzétett gyorsjelentésből kiderült, hogy a Zwack forgalma - az áprilisi húsvét miatt - 13,5 százalékkal kisebb a tavalyinál. Az export egyenesen harmadával esett vissza, leginkább éppen az olasz piacon. A húsvéti készülődés miatt a készletek ötödével nőttek, a cég pénzeszközállománya viszont az egy évvel korábbi alig harmadára, 332 millióra esett vissza. A decemberi mérlegben szereplő 714 milliós hitelt ugyan már visszafizették, de akármilyen jól is sikerül a második negyedév, a június 10-én kezdődő osztalékfizetéshez óvatos becslések szerint is legalább háromnegyed milliárdos hitelre lesz szükség. A Zwack négy év alatt (az ideivel együtt) 6 milliárdot fizet ki osztalékként, amely összeg nagyjából megegyezik a cég osztalékfizetés utáni 6,5 milliárdos saját tőkéjével. Az EU-csatlakozás - és az ezzel együtt járó élesebb verseny - küszöbén nem biztos, hogy a teljesen más piaci helyzetben működő áramszolgáltatókhoz hasonló kifizetési ráta szerencsés, de a hosszú távú következmények - a nulláról induló eladósodás miatt - csak később lesznek értékelhetők.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet