BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiszámíthatóan nő a Richter-osztalék

Egyhangú szavazati eredmények, elégedett részvényesi felszólalások jellemezték a Richter Gedeon Rt. tegnapi éves közgyűlését. Most első ízben nemcsak az anyavállalat, de az öt országban termelő csoport konszolidált mérlegét is elfogadták, az osztalék részvényenként 330 forint.

2003. április 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tizedik teljes üzleti évéről számolt be Bogsch Erik vezérigazgató a Richter Gedeon Rt. részvényeseinek, 1993 óta a legnagyobb magyar gyógyszergyár forgalma 18 milliárd forintról (nem konszolidáltan) 99 milliárdra, adózott eredménye 1,9 milliárdról 28,2 milliárd forintra nőtt. A részvényesek most először találkozhattak a csoport konszolidált számaival, mivel a Richter 2002-ben igazi regionális multivá vált. Az 1998-ban megszerzett román Armedica, az orosz és ukrán termelő cég után tavaly 125 millió zlotys (7 milliárd forintos) tőkeemeléssel megszerezte a GZF Polfa 51 százalékát, amellyel a magyar gyógyszerpiac 9,1, az orosz gyógyszerimport mintegy 5,5 százaléka mellé a lengyel gyógyszerpiac 2 százalékát is magáénak mondhatja. A termelő vállalatok mellett a Medimpex Gyógyszer-nagykereskedelmi Rt. 50 százaléka, illetve az amerikai, francia és német Richter-cégek adatai kerültek konszolidálásra (a 19 százalékban birtokolt Hungaropharma természetesen nem), így a csoport konszolidált árbevétele megközelítette a 120 milliárd, adózott eredménye (IAS szerint) a 28,8 milliárd forintot. A kereskedelmi tevékenység csak a forgalmat növelte, az összesített eredményt nem (a „leányok” egy része még nem nyereséges), így a konszolidált üzemieredmény-hányad, a gyógyszergyárak talán legfontosabb mutatója, az anyavállalat 22,3 százalékával szemben „mindössze” 18,2 százalék. Az erős forint miatt az üzemi eredmény csökkent, de ezt bőven ellensúlyozta a 8,2 milliárdos pénzügyi eredmény (ebből 3,2 milliárd volt a fedezeti ügyletek év végéig nem realizált árfolyamnyeresége).
A Richter osztalékpolitikája a tőzsdei bevezetés óta állandó, így most sem okozott meglepetést, hogy az igazgatóság a 24,4 milliárdos magyar mérleg szerinti anyavállalati eredmény 25 százalékát javasolja kiosztani. A részvényesek meg is szavazták a részvényenként 330 forintos osztalékot, ami legalább az inflációval meghaladja a 2001-es 310 forintot. (A részvényesek idénre – a számviteli szabályok miatt várható eredménynövekedés hatásaira tekintettel – 360 forintot tippelnek.) A részvényeseket talán csak egy csalódás érte a korábbi évekhez képest: a konszolidálás miatt az első negyedéves számokról a vezérigazgató még nem tudott beszámolni a közgyűlésnek.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet