Bár nyilvános vételi ajánlat egyelőre nem született a Zalakerámia-részvényekre, a szavazati jogaival még rendelkező nagyrészvényes, az Általános Értékforgalmi Bank tőzsdei forgalomban azért vásárolgatja a kerámiacég papírjait. A másik fő tulajdonos így már 33 százalék fölött járhat a befolyásával.
Az Általános Értékforgalmi Bank tájékoztatása alapján a Zalakerámia Rt. igazgatósága pénteken bejelentette, hogy a bank szerdán további 245 ezer 233 darab részvényt vásárolt tőzsdei forgalomban. Ez a cég jegyzett tőkéjének 4,58 százalékát jelenti, így az ÁÉB befolyása 26,53 százalékosra emelkedett a csempegyártóban. A csomag eladója egyelőre nem jelentkezett, így nem lehet tudni, hogy a 33 százalék fölötti befolyást szerző részvényesi csoport, az Intergazprom Invest és a hozzá kötődő Smilejest volt-e az eladó, vagy a cég közkézhányada csökkent-e tovább. Ez utóbbi esetben ugyanis – ha az eladó körön kívüli volt – az I.G.P.I. befolyása tovább nőhetett a Zalakerámiában, ugyanis az ÁÉB 10 százalékos tulajdonosaként a bank 4,58 százalékos közvetlen befolyásszerzése számára 0,458 százalékos közvetett befolyásnövekedéssel jár.
Az I.G.P.I.-Smilejest párost már több mint 20 napja kötelezte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete – vaskos büntetés mellett –, hogy vagy tegyen 60 napon belül ajánlatot a Zalakerámia részvényeire, vagy adjon el a csempegyári papírjaiból. Erre péntekig nem került sor, a jelek szerint az igazgatóság lecserélésében gyorsan cselekvő új tulajdonosok a felügyeleti határozatok végrehajtásával sokkal kevésbé sietnek.
