BUX 140402.29 0,56 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hét év után ismét osztalék a Pannon-Flaxnál

A Pannon-Flax Rt. 89 millió forintot, azaz tavalyi nyereségének 80 százalékát fizeti ki osztalékként, ám hogy a tervezett fejlesztések se maradjanak forrás nélkül, a részvényesek 60 millió forint alárendelt kölcsöntőkét nyújtanak a társaságnak.

2003. április 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Pannon-Flax Rt. tegnapi, estébe nyúló közgyűlésén a 2,232 millióból 1,139 millió részvény tulajdonosa képviseltette magát. Az igazgatóság a korábbi elképzelésekkel ellentétben a folyamatban lévő fejlesztésekre tekintettel nem javasolt osztalékot, ám a közgyűlés beható vita és egy konzultációs szünet után végül elfogadta a Kaptár Rt. részvényenként 40 forintos kompromisszumos osztalékjavaslatát. (A Kaptár első megközelítésben 50 forintot indítványozott.) Az osztalék kifizetésének kezdőnapja november 15. lesz.
Az igazgatóság fél évvel ezelőtt megfogalmazott középtávú osztalékpolitikájában még évi 5 százalékos javaslat szerepelt, ám a közgyűlési meghívóban erre nem történt utalás. Váradi Ernő igazgatósági elnök akkor lapunk kérdésére elmondta, a kifizetés forrása a mintegy félmilliárdos szövödei beruházás nyeresége lett volna, ám a beruházás kezdése elhúzódott (NAPI Gazdaság, 2003. április 22., 7. oldal). Váradi szerint az új szövőgépek legkorábban augusztusban érkeznek meg, s a beruházás haszna főleg majd csak 2004-ben jelentkezik.
A részvényesek és az igazgatóság közötti patthelyzetet végül egy tőzsdei cégeknél viszonylag szokatlan megoldással sikerült feloldani. A jelen lévő nagyrészvényesek vállalták, hogy 60 millió forint alárendelt kölcsöntőkét nyújtanak a társaságnak, ami lehetővé teszi, hogy a beruházást a Pannon-Flax végig tudja finanszírozni. Ezt a célt szolgálja az osztalékfizetés novemberre tolása is.
Mivel az eredményt eredetileg fejlesztésre kívánták fordítani – ez tavaly óta 25 százalékos adókedvezményt élvezne –, ezért az osztalék mintegy 5 millió forinttal növeli a társaság tavalyi adókötelezettségét. Így a Pannon-Flax 111 millió forintos adózott eredménnyel zárta az elmúlt évet, amelynek 80 százalékát, 89 millió forintot fizeti ki osztalékként.
A közgyűlés jóváhagyta a 2003-as üzletpolitikai elképzeléseket: a tervekben az ideit 5,5 százalékkal meghaladó, 4,216 milliárd forint árbevétel, 180 millió forint adózás előtti, illetve 156 millió forint adózott eredmény, valamint 550 millió forint értékű beruházás szerepel.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet