BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiírták eladásra a Beopetrolt

A Slovnaft sikeres integrálása után, a sokfordulós INA-akvizíciós sztori közben újabb célpont tűnt föl a Mol regionális látóhatárán: a szerb kormány közzétette a 202 töltőállomással rendelkező Beopetrol tenderét. Belgrádi források szerint az érdeklődők között az OMV, a Hellenic Petrol, a szlovén Petrol és a Lukoil mellett a Mol is ott van.

2003. április 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szerb kormány tegnap kiírta az ország második legnagyobb olajvállalata, a Beopetrol állami tulajdonrészének nemzetközi tenderét – adta hírül a FigyelőNet. A társaság 202 töltőállomással rendelkezik Szerbiában és Koszovóban, tavaly mintegy 900 ezer tonnányi olajterméket adott el és 1597 alkalmazottat foglalkoztat. A 99,37 százalékban állami kézben lévő vállalatból a kormány 74,716 millió dinár névértékű részvénycsomagot kínál eladásra, a várható vételár a hírügynökségi jelentések szerint mintegy 100 millió euró. (Ez a Mol kapitalizációjának 5, a Slovnafténak 16 százaléka.)
A Beopetrol a Molnál jóval kisebb cég, finomítókapacitással és olajkitermeléssel nem is rendelkezik, töltőállomásai azonban (Szerbia mellett Koszovóban is piacvezető e téren) igen értékes falattá teszik. (Összehasonlításul: a Molnak a Slovnafttal együtt mintegy 660 töltőállomása van.)
A jelentések szerint Belgrádban a Molban is 9 százalék erejéig tulajdonos OMV, a térségben egyébként is meglehetősen aktív, bolgár hídfőállással már rendelkező Lukoil, az INA-ra is korábban már szemet vetett görög Hellenic Petroleum, a szlovén Petrol és a Mol érdeklődésére számítanak. Az ajánlatokat május 20-áig kell benyújtani.
A Mol számára a Beopetrol – egyelőre mérsékelt esélyű – megszerzése a regionális multivá növés újabb stációját, valamint a pozsonyi és százhalombattai finomítóknak új felvevőpiacot jelentene. A 100 millió euróra taksált vételár (igaz, az összegek erős versenyben gyorsan nőhetnek, az OTP is negyedével kínál többet a bolgár DSK-ért, mint amennyire az eladó korábban számított) a Mol tavalyi eredményének alig 36 százaléka, így különösebben nem terhelné meg a magyar cég büdzséjét.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet