A MakTel április 18-án megtartott közgyűlése elfogadta az 1,2 milliárd dénár mérleg szerinti eredményt tartalmazó 2002-es mérleget és osztalékként ennek a dupláját – az eredménytartalékot is felhasználva – 2,4 milliárd dénárt fizet ki a tulajdonosoknak – jelentette be a magyar társaság. A MakTel konszolidált nemzetközi számvitel (IFSR) szerinti nyeresége 6,2 milliárd dénárra rúgott.
A MakTelben 51 százalékkal részesedik a Stonebridge Communications AD, a macedón köztársaság kormánya 47,12, az IFC pedig 1,88 százalékkal rendelkezik. A Stonebridge 1,2 milliárd macedón dénár (4,9 milliárd forint) összegű osztalékra jogosult, vagyis a 86,5 százalékos tulajdonos Matávhoz 4,239 milliárd forintnak megfelelő összeg folyhat be.
A Matáv idei osztalékbevételei ezzel meghaladják a 70 milliárd forintot, miután a Westel közgyűlése a 2003-as eredmény terhére 64,3 milliárd forint osztalékelőleg, az Emitel pedig tavalyi nyereségéből 2,2 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött. A Matáv külső adósságának törlesztésére fordítja a befolyó összegeket, bár a legnagyobb részt, a Westel-osztalékot csak a Matávtól kapott hitelből tudja teljesíteni társaság, ám ezzel javulnak az anyavállalat eladósodottsági mutatói. A Matáv igazgatósága eközben részvényenként 18 forintos osztalékot terjeszt az április 25-re összehívott rendes közgyűlés elé, ami 18,77 milliárd forint kifizetését jelenti. Talán már a közgyűlésen több derülhet ki a társaság Deutsche Telekommal szemben fennálló adósságának újrafinanszírozásáról. A jelenlegi információk szerint vagy a kamatcsökkenést kihasználva a piacról próbál meg forrást bevonni a társaság, vagy újabb anyavállalati hitelt vesz fel, de a kettő kombinációja is elképzelhető. A társaság márciusban jelentette be (NAPI Gazdaság, 2003. március 24., 8. oldal), hogy elsőrendű célja az eladósodottság csökkentése, s csak ennek megvalósulása után, középtávon folytatható a továbbra is a stratégiai célként kezelt regionális terjeszkedés.
