A Quaestor Első Hazai Lakásalapban (EHLa) március végén is ugyanakkora – nem egészen 70 millió forint értékű – ingatlancsomagot kezeltek, mint egy vagy két hónappal korábban. Így az akkor 550 milliós, azóta pedig több, mint 600 millió forintosra duzzadt alapban mindössze 12 százalékot tettek ki az ingatlanok, amelyek az alapkezelő havi hírlevele szerint 50–50 százalékban lakások, illetve irodák. Ezt az arányt a jövőben is tartani tervezik. A következő ingatlanvásárlások áprilisban várhatók, 100–250 millió forint közötti értékben. Jelenleg az értékbecslésekre várnak, illetve a szerződéseket véglegesítik: hosszú távra kiadott lakásokról és irodákról van szó. (Az alapkezelő nem vásárolhat az értékbecslő által megadott ár felett.)
Az alap története egyébként meglehetősen kalandos: annak idején zárt végűként indult, majd 2000 januárjától nyílt végűvé alakították. Ez volt elvileg az első hazai nyílt végű ingatlanalap, ám egészen tavaly őszig csak kvázi-nyilvános. Nem ajánlották ugyanis kisbefektetőknek, részben az ingatlanok hosszú megtérülési ideje, részben a tulajdonosi struktúra egyoldalúsága miatt. Az óvatosság indokolt is volt, a befektetési jegyek zömét birtokló Konzumbank szeptember elején kiszállt – az alap tőkéje 50 millió forint körüli szintre esett –, ugyanakkor a befektetési jegyek árfolyama is 5,7 százalékkal zuhant. Mint azonban az alapkezelőtől megtudtuk, ennek technikai okai voltak, egy rosszul elkönyvelt függő áfatétel okozott augusztusban 6 százalék körüli megugrást. Szeptemberben pedig, amikor ezt korrigálták, hasonló mértékű esés következett be.
Az egy jegyre jutó nettó eszközérték egyébként már egyszer áprilisban is meglódult, egyik napról a másikra bő 16 százalékkal. Ezt akkor az ingatlanok értékelési módszerének változtatásával magyarázták, aminek révén a becslések közelebb kerültek a piaci árakhoz. Volt azután egy harmadik megugrás is, november 15-én, ekkor 9 százalékkal nőtt az árfolyam. Ennek oka az alapkezelő szerint az, hogy korábbi ingatlanértékesítések kapcsán elhatárolták egy ingatlanközvetítői számla várható összegét, ez az elhatárolás azonban később szükségtelennek bizonyult.
Mindezek miatt az alapkezelőnél is tisztában vannak vele, hogy a tavalyi hozam nem adhat „megfelelő támpontot az alap jövőbeni teljesítményének megítélésére”, ezért erről elmondásuk szerint a Quaestor Értékpapír ügyfélszolgálata tájékoztatja a befektetőket.
