Túl van első nagyobb, nyereséges üzletén a Forrás Rt. Patonai József elnök-vezérigazgató tegnap sajtótájékoztatón ismertette az ÁPV Rt.-től apportként kapott BorsodChem-pakett némi vihart kavart eladásának részleteit. Elmondta, hogy a 492 424 részvény apportértéke tavaly decemberben 4948 forint volt. A BC-pakettet a Forrás zártkörű pályázat keretében értékesítette, amelyre előzetes érdeklődésük alapján négyen kaptak meghívást.
A limitár 5500 forint volt – a meghirdetéskor, február 24-én a BC a tőzsdén 5065–5100 forinton forgott –, de az egyetlen érvényes ajánlat (a CE Oil & Gas AG-é) 5550 forintos árat tartalmazott. Az adásvételi szerződést az ÁPV igazgatóságának engedélye alapján április 2-án írták alá. Az eladott mennyiség 495 091 darab volt (összesen 2 milliárd 747 millió forintért), mivel a Forrásnak korábbról is volt 2667 BC-részvénye.
Az utóbbiakról Patonai elmondta, hogy a TEBÉSZ felvetésével ellentétben azokat a társaság nem az apportálás után vagy az értékesítés alatt, hanem jóval régebben, 2000 áprilisa és 2001 júliusa között a tőzsdén vásárolta. Így részéről a bennfentes kereskedelem gyanúja fel sem merülhet. A BorsodChem-részvények márciusi tőzsdei szárnyalásának a Forrás-pályázat kiszivárgása helyett egészen más oka is lehetett: március 13-án tették közzé, hogy 29 százalékos BC-pakettet eladott a Milford, és a vevő Aurorának a CE Oillal közös tulajdonosa van. Ezáltal egy kézben 88 százaléknyi BC összpontosult, ami megmozgatta a spekulánsok fantáziáját.
A BC-ügylet 296 millió forintos árfolyamnyereséget hozott a Forrásnak. Alig két hete mondta el a vezérigazgató (NAPI Gazdaság, 2003. április 3., 9–10. oldal), hogy a cég idei eredményterve 350 millió forint, és az első negyedévben 2 milliárd forintot meghaladó állampapírral rendelkezett (ez most már az 5 milliárdot közelíti). Az első négy hónap eredménye alighanem eléri az idei tervet. (A profitot persze az emisszió Forrásra terhelendő költségtételei némileg csökkenteni fogják.)
Májusra várható a cukoripari portfólió értékesítése is, így megfigyelők szerint az első félévet a Forrás 7–8 milliárd forintos készpénzvagyonnal és több száz milliós eredménnyel zárhatja. A pénzvagyon sorsát illetően a Forrás kidolgozás alatt álló középtávú stratégiája lesz a döntő. A fő kérdés az, hogy a pénzt valamilyen technikával kiosztják-e a kistulajdonosok között, vagy pedig a társaság "igazi" vagyonkezelőként fog viselkedni.
A május végén induló kibocsátás előkészületei között fontos helyet tölt be az új, nyilvános társaságra vonatkozó alapszabály kialakítása. Az ÁPV igazgatósága által elfogadandó dokumentum dönti el azt az elsőbbségi részvények osztalékáról folyó vitát, amelynek tétje korántsem mellékes a leendő kistulajdonosok számára.
A korábbi elképzelések szerint a 4 milliárdnyi elsőbbségi részvény osztaléka sem több, sem kevesebb, hanem fix évi 5 százalék lenne. Mostanában viszont felvetődött, hogy az egykori OTP elsőbbségi részvényeinek mintájára legalább 5 százalék legyen (vagyis, ha a törzsrészvényekre a szavazati joggal rendelkező részvényesek többet fogadnak el, a magasabb osztalékot kapják az elsőbbségi részvényesek is). Felmerült az is, hogy az alapszabály szabályozza – például a Richter elsőbbségi részvényének analógiájára – az elsőbbségi részvények törzsrészvénnyé alakításának lehetőségét is.
A sokat vitatott elsőbbségi sorozatról Koltainé Nádházy Ágnes, az ÁPV Rt. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a vagyonkezelő célja a kockázatvállalástól ódzkodó, a fix hozamot előnyben részesítő kis kárpótoltak számára is alternatívát kínálni. Mivel az alanyi kárpótoltaknak allokációs elsőbbsége lesz, ha többségük a törzsrészvényt választja, ahhoz is biztosan hozzájut. A nem alanyi (értelemszerűen részben nagyobb) befektetők csak akkor jutnak törzsrészvényhez, ha az alanyiak allokációs elsőbbsége ezt megengedi.
