BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Terv az FHB eladására

2003. április 11. péntek, 13:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

NAPI Gazdaság
Az ÁPV Rt. igazgatósága tegnapi ülésén megtárgyalta a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) tervezett privatizációjának szakértői anyagát s javaslatot tett a kormányelőterjesztés tervezetének szövegére – tudatta sajtóközleményben az ÁPV Rt. Lapunk információi szerint a bank részvényeinek tőzsdei bevezetése a III–IV. negyedévben várható. Ezt megelőzően azonban a társaság éves közgyűlésén az alapító okirat módosításával meg kell teremteni a lehetőséget az ellenséges kivásárlás megakadályozására, amire több technika is rendelkezésre áll.
A jelzálog-hitelintézet jelenlegi partnerbankjainak tulajdonszerzésére vélhetően a tőzsdei privatizáció égisze alatt kerül sor. Az érintett bankok nem lesznek érdekeltek túl nagy tulajdoni hányad megszerzésében, mindössze akkorában, amely befolyást biztosít számukra. Az ellenséges felvásárlás lehetősége azonban nagyobb összeg befektetésére sarkallhatja őket.
A mindenkori tőkepiaci helyzetnek megfelelően ütemezett kibocsátássorozat végén az FHB-t száz százalékban eladja az állam. (Jelenleg a részvények többsége az ÁPV tulajdonában van, egy kisebb rész pedig az FHB saját kezében, ám addig ez a pakett is átkerülhet a privatizációs szervezethez.) Úgy tudjuk, maga a tőzsdei bevezetés mintegy másfél–két és fél milliárd forint összegű tőkeemeléssel jár majd. Korábbi információink szerint a társaság – bár jelentős a hitelkibocsátás növekedési üteme – egyelőre nem szorul tőkeinjekcióra. A privatizációban az érdemi döntések csak a kormányhatározat megszületése után várhatók.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet