BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkelt a Forrás BorsodChem-csomagja

A CE Oil & Gas AG megvette a Forrás Rt. BorsodChem-pakettjét, részvényenként 5550 forintos áron, s ezzel az osztrák befektetők tulajdonhányada 92 százalék fölé emelkedett. A jelenlegi tőzsdei árfolyamnál tíz százalékkal alacsonyabb ár az ügylet időpontjában kedvezőnek tűnhetett.

2003. április 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tovább növelte tulajdonrészét a BorsodChemben az osztrák CE Oil&Gas AG, miután a Forrás Rt. neki értékesítette első nagyobb, az ÁPV Rt.-től apportként kapott vagyonelemét. A Forrás Rt. 4,06 százalékos BC-pakettjével az osztrák cég tulajdonrésze a BorsodChemben 63,83 százalékra emelkedett. A Forrás február 24-én írt ki zártkörű pályázatot 495 091 darab BC-részvényének megvásárlására. A limitár 5500 forint volt, vagyis mintegy 8 százalékkal magasabb, mint az aktuális tőzsdei árfolyam. A március 10-én zárult pályázaton a CE Oil&Gas (CEOG) nyert 5550 forintos ajánlatával. Az ÁPV Rt. mint a Forrás Rt. alapítója március 27-én az ajánlatot elfogadta, és hozzájárult a szerződés megkötéséhez.
Miután a legutóbbi BorsodChem-részvényügyletben is az osztrák részvényesek álltak a vételi oldalon, tulajdonrészük már megközelíti a 93 százalékot. Igaz, a Milfold Holdings Ltd. és az Aurora Holding AG által kötött szerződés csak akkor lép életbe, ha április 15-éig a vevő kifizeti az – egyébként nem ismert nagyságú – vételárat. Március 12-e a BorsodChem tőzsdei árfolyama szempontjából is fordulónapnak bizonyult, az addig 5000–5200 forint körül tanyázó árfolyam azóta csaknem minden nap emelkedett, s tegnap már 6400 forintos átlagáron születtek a kötések.
Az emelkedést ugyanúgy okozhatják az osztrák részvényes esetleges kivezetési szándékaira aspiráló spekulánsok, mint az immár egyedüli fő tulajdonos saját vásárlásai. Az osztrák cégek jogi felkészültsége mindazonáltal, úgy látszik, meghaladja a „tőzsdei átlagot”, a Milford-pakett megvásárlásakor ugyanis gondosan ügyeltek arra, hogy egy kézben ne legyen 75 százalékos csomag. Így elkerülték a Gt.-ből következő vételi kötelezettséget.
Persze nem zárható ki, hogy a 93 százalék birtokában az osztrák részvényesek eljátszanak egy újabb CEOG-ajánlat gondolatával, ezt a még mindig nem túl magas átlagár miatt meglehetősen olcsón tehetnék meg. Ezt követően pedig élhetnének kiszorítási jogukkal. Ez persze csak teória, lehetséges, hogy a tőzsdei jelenlét nincs ellenére a CEOG, illetve tulajdonosa, a VCP vezetőinek. A BorsodChem osztalékpolitikájának radikális változására eközben semmi jel nem utal, a társaság által közzétett közgyűlési meghívóhoz mellékelt mérlegben 220 forintos osztalék szerepel.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet