BUX 139914.10 0,21 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem fizet osztalékot az OTP Bank

Akvizíciós tervei miatt az idén – Spéder alelnök szerint egyszeri jelleggel – nem fizet osztalékot az OTP Bank. A tőzsdei bevezetés óta példátlan lépés inkább demonstratív jellegű lehet, nem valószínű ugyanis, hogy a bolgár bank megvásárlásához pont erre a mintegy 12 milliárd forintra lenne szükség.

2003. április 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem javasolja osztalék fizetését részvényeseinek az OTP Bank igazgatósága. Amint Spéder Zoltán alelnök nyilatkozatában elmondta, a bank nem változtatott középtávú osztalékpolitikáján, továbbra is az osztalék kifizetési hányadának növelése a célja. A DSK Bank megvásárlására vonatkozó ajánlat kapcsán az OTP igazgatósága úgy döntött, hogy „a bank tőkehelyzetének további erősítéséhez és az akvizíciós tervek megvalósításához elengedhetetlen” az osztalékmoratórium. Az alelnök mindazonáltal hangoztatta, hogy jövőre a korábbi elképzeléseknek megfelelően az eredmény 30 százalékát szeretnék kifizetni. Nem zárta ki azt sem, hogy ha a bank tőkehelyzete megengedi, a befektetőket „részben” kárpótolják a most elmaradó osztalék miatt.
Februári gyorsjelentésében még 25 százalékos kifizetési hányaddal kalkulált a bank, ami a 47,2 milliárd forintos magyar számvitel szerinti nem konszolidált adózott eredmény kapcsán – a 23,5 millió saját részvényt figyelembe véve – 11,8 milliárd forintra, vagyis részvényenként 46 forintra becsülhető. Sőt, ha a tegnap közzétett auditált, konszolidált számokból indulunk ki (adó előtt 68,2, adózás után 55 milliárdos eredmény), akár az 54 forintot is elérhette volna az osztalék.
A bank tavaly ennek alig felét, a névérték 27,5 százalékát, 2000-es éve után pedig 20 százalékát fizette ki. Jövőre viszont, ha az eredménye az idén is a tervezett ütemben nő, a 30 százalékos kifizetési ráta a konszolidált adatok alapján akár 75 forintos – volumenében a Matáv és a Pick idei osztalékával vetekedő – osztalékot is eredményezhet. (Hacsak nem jön közbe egy újabb akvizíciós lehetőség.)
A legnagyobb magyar bank saját tőkéje 2002 végén az auditált adatok szerint 237,5 milliárd forint volt (2734 milliárdos mérlegfőösszeg mellett), amihez viszonyítva a 12 milliárdos osztalékmegtakarítás ugyan nem jelentős, de nem is elhanyagolható összeg. Valószínűleg nem játszott különösebb szerepet, de érdekes, hogy mostanra az első negyedévben elért, legalább 14 milliárdos profittal az OTP tőkeereje átlépte a bűvös egymilliárd eurós határt. Ami az akvizíciós terveknél amúgy sem érzékelhető, de az európai szintű versenytársakhoz képest csak-csak meglévő kisebbrendűségi komplexust segít oldani.
A romániai kudarc után a regionális szerepkör érdekében elszántan tovább küzdő OTP életében nagy nap lehet a mai. Ma délután – magyar idő szerint 11 órakor – kell beadni Szófiában a bolgár bankkonszolidációs társaság székházában a második legnagyobb bolgár bank privatizációjára szóló ajánlatokat. Eredetileg öt bank érdeklődött a DSK iránt, ám mára az OTP mellett már csak az osztrák Erste és a bolgár Piraeus Bank versenyez. Az ajánlatokat egy órával később bontják föl, az értékelést követően pedig – bolgár sajtóértesülések szerint – akár egy héten belül meg is születhet a kormány döntése.
A célpont tavalyi számai elmaradnak az első féléves adatokból várhatóaktól, 26 millió levás éves eredménye alig 2 millió levával jobb, mint az első féléves profit és alig haladja meg a 2001-es 23,98 millió levát. Az eredmény fényében a bolgár kormány korábbi, 250 millió eurós (490 millió levás) árelképzelése (ez 18,5-ös P/E-hányadost jelent) túlságosan magasnak tűnik, de megfigyelők szerint a három pályázó közül legalábbis kettő igen elszántnak számít.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet