Tegnap elutasította a bukaresti legfelsőbb bíróság az Állami Vagyonkezelő Ügynökség (APAPS) és a szovátai fürdővállalat fellebbezését, megerősítve a Maros megyei táblabíróság ítéletét, amely elrendelte a cég privatizációs folyamatának a felfüggesztését. Az immár a Danubius többségi tulajdonában lévő, a privatizációban nyertes Salina Invest Rt. gyakorlatilag az első perctől kezdve perben és haragban áll a megvett szállodák bérlőivel.
A fürdővállalatot megvásárló, a tavalyi alaptőke-emelés és a kisebbségi tulajdonosok kivásárlása óta a Danubius többségi tulajdonában lévő Salina Invest jogi képviselője, Frunda György szerint a tegnapi ítéletnek – mivel az eredeti ítélet a privatizációs szerződés aláírása után született – nem lehetnek jogi következményei. Ha mégis a szerződés felbontását eredményezné, akkor az azt bizonyítaná, hogy a külföldi befektetők pénze továbbra sincs biztonságban Romániában. Wisky Péter, a Salina vezérigazgatója szerint mivel az ítélet a privatizációs folyamat felfüggesztéséről szól, végrehajthatatlan.
A magánosítás törvényességét Ioan Pirosca, a fürdővállalat tulajdonát képező Alunis Hotel bérlője kérdőjelezte meg. Pirosca, aki a régi könyvértéken, húsz év alatt, részletekben szerette volna megvásárolni a szállodát, az elutasító válasz után fordult a Maros megyei táblabírósághoz.
A szovátai fürdővállalat privatizációjáról szóló szerződést 2001. május 18-án írta alá a Salina Invest Rt. és a román államot képviselő APAPS. A Salina a fürdővállalat részvényeinek 82 százalékát vásárolta meg eredetileg 1,9 millió dollárért, de kötelezettséget vállalt arra, hogy két éven belül 5,1 millió dollárt fektet be a fürdőtelep felújításába. A Danubius eredményességére egyelőre kis hatással lehet az erdélyi szerzemény, a tavaly szeptembertől konszolidált társaság tavaly mindössze 72 millió forinttal növelte a csoport bevételét. Idei forgalomnövelő hatása a becslések szerint szintén csak néhány száz millió forintot tehetne ki.
