BUX 139490.49 -0,1 %
OTP 45540 -0,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordosztalékról döntöttek a Picknél

2003. április 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rekordosztalékról döntött a tőzsdéről tavaly novemberben távozott Pick Szeged Rt. tegnapi közgyűlése. A társaság ezer forint névértékű részvényeire 4840 forint osztalékot fizetnek ki, várhatóan májusban. A Pick tavaly 67,12 milliárd forintos árbevétel mellett 1,65 milliárd forint adózott eredményt ért el, így az eredménytartalékot is ki kellett üríteni a tőzsdei - és volt tőzsdei - társaságtól eddig még nem látott mértékű kifizetéshez. A 95 ezer saját részvényt is figyelembe véve összesen 15,5 milliárd forintos tőkekivonásról azután határozott a fő tulajdonos Arago Holding, hogy a Deutsche Bank tavaly megkezdett átvilágítása után megtette a „banki szempontból biztonságosnak tartott” tőkeszerkezetre vonatkozó javaslatait.
Mint Kovács Tamás igazgatósági tag utalt rá, minden bizonnyal a magas osztaléknak köszönhető, hogy a Pick történetének talán legbékésebb közgyűlését tudhatja maga mögött. A kisrészvényesek közül persze nem mindenki tartotta meg papírjait a közgyűlésig, az igazgató elmondása szerint a korábban 90 ezres sajátrészvény-állomány az utóbbi időben a társaság vásárlásaival 95-96 ezer darabra emelkedett (NAPI Gazdaság, 2003. január 20., 7. oldal).
Bár a részvénykönyvben még nem szerepel, a NAPI Gazdaság információi szerint a közelmúltban megvált részesedésétől az Aragóval szemben a decemberi közgyűlésen határozottan fellépő befektetői csoport is. A csoportosulás vezetője, Forgó Ferenc korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a 2-3 százalékra tehető közkézhányadból ő és a vele tartó - részben édességmárkájukról ismert - befektetők majdnem 2 százalékkal rendelkeztek. (Nem kizárt, hogy a tulajdonosi átrendeződés és az osztalék nagysága között van valamiféle arányosság.)
folytatás a 12. oldalon ä
ä folytatás a 11. oldalról
Az osztalékfizetésre a jövőben képződő casht is felhasználó cég szükséges beruházásait a nyereség egy részének visszaforgatásából, illetve a „nagyon kedvező feltételek mellett elérhető külső forrásból” finanszírozni. Amint az Arago közleményéből kiderül, az elmúlt három évben 13 milliárd forintot fordítottak beruházásra, és a gyártási körülmények már megfelelnek az EU-követelményeknek. Az osztalékot az Arago Rt. a cégcsoporton belüli tőkeátcsoportosításként kezeli, ha a Pick számára kedvező akvizíciós lehetőségek mutatkoznak, a szükséges forrásokat tőkeemelés formájában visszajuttatja.
A társaság szerint az uniós csatlakozást követő időszakban az európai disztribúciós és marketingtevékenység erőteljes fejlesztésére lesz szükség. Ezért a Deloitte & Touche 18 hónapos átvilágítása alapján megkezdődött a Pick stratégiai partner keresését célzó programja, amelynek célja a vállalat hatékony nyugat-európai disztribúciós hálózatának kialakítása. Más olvasatban ez persze azt is jelentheti, hogy a Zalakerámia után akár a 134 éves múlta visszatekintő magyar szalámióriást is eladásra érettnek tekintheti az Arago-csoport. (Még ha nem is ugyanabban az irányban keresik a lehetséges partnert...) A 15,5 milliárdból az Arago testvérek között is több mint 14 milliárd forintot kaphat, ez a tavalyi 3 milliárddal együtt már nem jár messze attól az összegtől, amit az utóbbi négy évben a szalámicég feletti kontrollért kifizetett.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet