Eidenpenz József
A nyílt végű alapok jelentései, hírlevelei alapján úgy tűnik, egyes alapkezelők óvatosabban, mások merészebben nyúltak mostanában a részvényekhez. A CA-alapcsalád tagjai inkább az optimisták táborát gyarapították, kezelőjük havi és negyedéves kiadványai szerint a CA Részvény Alap február végén tőkéjének mintegy 91, március végén pedig már 95 százalékát tartotta részvényekben.
Az alap egyébként benchmarkjának (irányadó mutatójának) 90 százalékban a RAX befektetésialap-részvényindexet választotta, így eleve magas részvényarány várható tőle, de ehhez képest is felülsúlyozás volt tapasztalható. Legnagyobb befektetései 9-10 százalékos mértékkel a Mol és az OTP voltak, és 7-8 százalék körül járt benne a Matáv, a Richter, az Elmű, a Zwack és a Démász. Hasonlóan magas volt egyébként a CA Közép-Európai Részvény Alap részvényhányada is, itt a kockázatos portfólió bő fele térségünk egyéb államainak papírjaiban feküdt.
A márciusi adatokat ugyan még a legtöbb alapkezelő nem tette közzé, a február végi háború előtti adatok ugyanakkor vegyes képet mutattak. A Budapest Növekedési Részvény Alap 93 százalékát találjuk részvényekben (ebből csak pár százalék volt külföldi), az OTP Quality már óvatosabb volt, beérte 82 százalékkal. A K&H Navigátor 74 százaléknál járt, a Raiffeisen és a hagyományosan óvatosabb Bonus Részvény pedig csak 60 százalék körüli arányt tartott.
