BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Forrásban az indulatok

Pénteken újabb nyilatkozatháborúval folytatódott a Forrás Rt. elsőbbségi részvényeinek értékelésével kapcsolatos vita a jegytulajdonosok képviselői és az ÁPV Rt. között. Az ÁPV lehetőséget lát magasabb osztalékra is, de az öt százalékot sem tartja rossznak. A TEBÉSZ és a KJÉE egyik megállapítással sem ért egyet.

2003. április 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénteken folytatódott a kárpótlási jegyek végleges bevonásának szerepére kijelölt Forrás Rt. elsőbbségi részvényeinek értékeléséről kibontakozott vita. A jegytulajdonosok részéről a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) és a Kárpótlási Jegy Tulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete (KJÉE) úgy véli, a Forrás elsőbbségi részvényeire megállapított ötszázalékos fix osztalék a részvény elértéktelenedéséhez fog vezetni. Az ÁPV Rt. nem tartja megalapozottnak a megfogalmazott kifogásokat és úgy véli, a szervezetek közleménye „a forgalomba hozatal tőkepiaci megítélése szempontjából veszélyes csúsztatásokat tartalmaz”.
Az ÁPV és a TEBÉSZ-KJÉE között egyrészt a fix ötszázalékos osztalék értékének, másrészt a szavazati joggal nem rendelkező részvény értékének megítélésében van eltérés. Mivel jelenleg ilyen papír a tőzsdén nincs, kézenfekvő összehasonlítási alap nem áll rendelkezésre. A jegytulajdonosok a 6,5 százalékos állampapírhozamból kiindulva úgy vélik, az ezer forint névértékű osztalékelsőbbségi papír árfolyama 770 forint körüli szintre esik majd, hiába áll 1742 forintot meghaladó vagyon egy papír mögött. A tulajdonosok emellett nem számíthatnak árfolyamnyereségre sem, míg ugyanis egy áramszolgáltatónál vagy más osztalékrészvénynél a társaság nyereségével együtt vagy a tulajdonosok döntése alapján nőhet az osztalék - ami az árfolyam-növekedés egyik alapja lehet -, addig a Forrás elsőbbségi részvényesei csak az alapszabályban rögzített fix osztalékhoz juthatnak.
Ezenfelül mivel a részvényekhez nem fűződik szavazati jog, más jellegű, a cég esetleges felvásárlásából származó árfolyamnyereség sem érinti őket (csak a törzsrészvények tulajdonosait).
Az ÁPV érvelése szerint nem a mostani állampapírhozamból kell kiindulni, hiszen a forrás legközelebb 2004-ben fizet osztalékot, amikor már vonzó lehet az öt százalék. (Persze nem egy - osztalékszempontból vonzó - tőzsdei részvény esetében tulajdonosaik boldogan fogadnák, ha a piac a várható osztalék hússzorosára értékelné részvényeiket. Egy 2000 forintos Globusnak vagy egy 15 ezer forintos Zwacknak éppúgy örülnének a tulajdonosok, mint egy 22 222 forintos Démász-árfolyamnak.)
Az ÁPV érvei szerint az 1742 forintos saját tőke önmagában is árfelhajtó tényező. Emellett a privatizációs szervezet elképzelései szerint az osztalék a közgyűlés döntése alapján magasabb is lehet. (Már az ÁPV szerdai sajtótájékoztatóján is elhangzott, hogy az üzleti tervben erre a célra beállított 200 millió forint csak előzetes elképzelés). A TEBÉSZ és a KJÉE viszont azzal érvel, hogy a Forrás alapító okiratában az öt százalék tényként szerepel, vagyis az ÁPV ettől eltérő osztalékvárakozása nem felel meg a valóságnak.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet