BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A TEBÉSZ tiltakozik a Forrás-osztalék miatt

A Forrás Rt. elsőbbségi részvényeire megállapított ötszázalékos fix osztalék nem teszi vonzóvá a papírt, így az elsőbbségi részvények elértéktelenedhetnek - figyelmeztet a TEBÉSZ és a KJÉE.

2003. április 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elfogadhatatlanul alacsony az osztalékelsőbbségi Forrás-részvények meghirdetett ötszázalékos osztaléka - áll a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) és a Kárpótlási Jegytulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete (KJÉE) közös közleményében. A szervezetek szerint az ÁPV Rt. ezzel egy olyan elemet épített be a Forrás Rt. jegyzés utáni működésébe, amely alkalmas a közgazdaságtanban járatlan jegytulajdonosok megtévesztésére és ezzel jelentős kár okozására. A hatályos cégbírósági adatok szerint a Forrás Rt. ezer forint névértékű osztalékelsőbbségi részvényei ötszázalékos, azaz ötvenforintos fix osztalékra jogosítanak. Ez az érték - összesen 200 millió forint - szerepel a Forrás elfogadott, 2003-as üzleti tervében is.
Ez a kibocsátás után azt jelentené, hogy az 1742 forint névértékű kárpótlási jegyek tulajdonosai - az egy jegyért egy részvény tervezett cserearány esetén - e befektetésük után csupán 2,87 százalékos hozamot fognak realizálni. A Forrás Rt. alapszabályának alig két hete hatályos szövegezése ugyanis kizárja, hogy e tulajdonosi kör ennél magasabb osztalékot kapjon.
Mivel az állampapírok jelenleg 6,5 százalékot hoznak, ezért - az azonos hozamelvárás elve alapján számítva - a Forrás Rt. fix osztalékának minimálisan elfogadható mértéke 11,3 százalék lenne - állítja a TEBÉSZ. Amennyiben ez az emelés nem történik meg, úgy már most kijelenthető, hogy jelentős veszteség fogja érni az osztalékelsőbbségi részvényt jegyzőket, mivel ezeket a részvényeket a tervezett kibocsátási árhoz (1742 forint) képest 44 százalékos árfolyamon, vagyis csupán 770 forint körüli áron lehet majd csak eladni a tőzsdén. (Ez utóbbi árfolyam úgy jön ki, hogy osztalékelsőbbségi részvények után meghatározott fix 5 százalékos, azaz 50 forintos osztalék 770-nek a 6,5 százaléka.)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet