BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bőkezű osztalékjavaslatok

A tőzsdei társaságok 2002-es évük után a tavalyinál jó harmadával több osztalékot fizetnek ki, sőt néhány cég közgyűlési meghívója kifejezetten kellemes meglepetést okozott. Néhány társaságnál ugyanakkor a meghívóból nem, csak később, az előterjesztésből derül ki, hogy mire számíthatnak a részvényesek.

2003. március 30. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tőzsdei társaságok zöme már közzétette közgyűlési meghívóját, a többieknél ez - a 30 napos törvényi határidő miatt - mára várható. A társaságok közül 15 a meghívóban jelezte, hogy mekkora osztalék kifizetését javasolja az igazgatóság, de többen láthatóan az utolsó percig bizonytalanságban kívánják hagyni e tekintetben a részvényeseiket. Az mindenesetre bizonyos, hogy az áramszolgáltatók a tavalyi osztaléknál jóval többet, általában adózott eredményük legalább 90 százalékát kifizetik. A magyar tőzsdei cégek által a 2002-es - összesen 272 milliárdos profitot hozó - év után kifizetett, korábbi becslések szerint mintegy 75-80 milliárdos osztaléktömeg (NAPI Gazdaság, 2003. március 10., 7. oldal) több mint egyharmada - a javaslatok szerint 23,9 milliárd forint - a hat áramtársaságtól várható. A Démász a részvényeseit is meglepve 1100 helyett 1111 forintot fizet. Az Édász 1000 forintja viszont elmarad a várakozásoktól, de ezzel már a gyorsjelentéskor szembesültek a részvényesek. A Titász 740 és a Dédász 770 forintja egyenesen következik az eredményekből. Az Elmű átvette az Édásztól az eminens szerepét, 1500 forintos osztaléka több, mint amit magyar árampapír-tulajdonos valaha is kapott a részvényére. (Így is a profit tizede a tartalékokat növeli.) Az Émász 400 forintja viszont az eredmény „csontig” történő kifizetését jelenti. Az áramszolgáltatók 24 milliárdos osztalékából csaknem 20 milliárd a szakmai befektetőknek jut.

A tavaly részvényenként 11 forintot fizető Matáv idén 18 forinttal örvendezteti meg tulajdonosait, vagyis beigazolódtak azok a jóslatok, amelyek a DT nagyobb pénzigénye miatt az osztalékpolitika változásáról szóltak. (A 7 forintos többlet persze nem gyógyír az utóbbi egy év árfolyamesésére.)
A Richter pénteken jelentette be, hogy 330 forint osztalékot fizet, ez a magyar számvitel szerinti konszolidált eredményének 23 százalékára rúg, tehát nagyjából megfelel az eddigieknek. A Mol 55 forintot fizet, míg az OTP fizetési hajlandóságát csak találgatni lehet, valószínűleg 35-40 forintra számíthatnak a részvényesek.
Az 1500 forintos Zwack-osztalék éppen úgy megegyezik a tavalyival, miként az eredmény sem tér el nagyon. Ami változott: a cég eladósodottsága, ami talán hozzájárult a vezérigazgató néhány hónappal ezelőtti távozásához is.
A Globus tavalyhoz képest jelentősen, 400 - illetve az új címletezés szerint 100 - forintra növelte osztalékát. Korábban e részvénynek volt a legmagasabb az osztalékhozama, de az utóbbi napok konzervrallyja nyomán már itt is 10 százalék alá állt be a hozam.
A kisebb cégek közül a már tavaly is a tartalékaiból fizető Pannon-Váltó idén is a profitja másfélszeresét szándékozik kifizetni. Ez persze a cég egyre homogénebb tulajdonosi szerkezetét ismerve nem is olyan különös. A BIF javaslata 150 forint, a Fevita pedig tartja magát a „minden második forintot” elvhez. A Brautól megfigyelők némileg többet vártak - ez látszott az utóbbi hetek ármozgásán -, de az 510 forintos, a tavalyival megegyező osztalék így is 9 százalék fölötti hozamot jelent. A söripari társaság eredményének kisebbik felét fizeti ki, az 1,08 milliárd forintnyi osztalékból csaknem egymilliárd a fő tulajdonosnak jut.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet