Ma délelőtti tájékoztatóján tervezi a Globus menedzsmentje képbe hozni a befektetőket a csoport elmúlt időszakban történt terjeszkedéseivel kapcsolatban, néhány hónap leforgása alatt akvizícióival ugyanis tekintélyesre hízott a konzervipari társaság. Tegnapi bejelentésük szerint aláírták a már régóta készülő szerződést az osztrák Raiffeisen-csoporttal a lengyel Elsner Polen hűtőipari társaság 100 százalékának megvásárlásáról. A vételárat a felek egyelőre nem hozták nyilvánosságra - erre talán ma fény derül -, a lengyel cég adatai azonban már eddig is ismertek voltak. A négy hűtőházzal rendelkező Elsner kapacitása évi 33-35 ezer tonna fagyasztott termék, a társaság tavalyi forgalma 26 millió eurót tett ki. A másik friss szerzeménnyel, a hasonló kapacitással bíró, szintén az elmúlt hetekben megszerzett Békéscsabai Hűtőipari Rt.-vel együtt a Globus-csoport hűtőipari kapacitása így 65-70 ezer tonnával bővül az idén. Ha a két új szerzemény - és a Globus is - tartja tavalyi forgalmát, a csoport konszolidált árbevétele becsléseink szerint 10 milliárd forinttal, azaz akár 30 százalékkal is nőhet 2003 végére.
A békéscsabai vásárlást sikerült egyelőre pénzkímélő módon megoldania a konzervcégnek, saját papírjaival fizetett a csabai társaság tulajdonosának. Ugyanakkor az Elsner esetében ez kevésbé látszik járható útnak, kérdés, hogy az újabb vételhez mennyivel kell növelnie a csoportnak eladósodottságát. Temesfői István elnök korábbi, londoni prezentáción elhangzott nyilatkozata szerint erre még lehet tartaléka a Globusnak, hiszen árbevételéhez képest eladósodottsága még az iparág európai képviselőire jellemző szint alatt van.
