Gőzerővel folytatja az európai szinten is jelentős cégcsoport kiépítését a Globus menedzsmentje, tegnap egy bolgár cég tulajdonosával írtak alá szándéklevelet többségi részesedés megvásárlásáról. A társaság bejelentése szerint az aláírt szerződés alapján a Globus 2004. december 31-éig vételi jogot szerzett a tulajdonos Lines Holdingtól a Storko bolgár hűtőipari társaság részvényeinek 51 százalékára vagy a DEG német fejlesztési bankkal együtt a cég 66 százalékéra. Előbbi esetben 701 250, utóbbi forgatókönyv esetén 907 500 dollár lenne a részesedés vételára. A megállapodás szerint a Globus a következő időszakban szakértői segítséget nyújt a bolgár cégnek műszaki, minőségbiztosítási, gyártási, termeltetési és disztribúcióval kapcsolatos területeken. A Storko kapacitása jelentős, ismertetője szerint éves szinten 25 ezer tonnányi fagyasztott terméket és 30 ezer tonna paradicsomsűrítményt képes előállítani. (A Globus tavalyi értékesítése összesen 150 ezer tonnára rúgott.)
A Globusban is tulajdonos DEG részvétele a tranzakcióban nem meglepő. A német fejlesztési bank két éve emelt tőkét a Globusban, s már akkor jelezte, hogy a térségben való terjeszkedéshez és befektetésekhez lelt stratégiai partnerre a konzervipari csoport menedzsmentjében. Várhatóan akvizíciós hírekben a következő napok sem szűkölködnek majd a Globus környékén, a korábbi elképzelések szerint ugyanis hamarosan megszülethet a megállapodása az osztrák Raiffesien-csoporttal a négy hűtőházzal rendelkező lengyel Elsner Polen megvásárlásáról.
Ezer forintos névértékű Globus-papírokkal egyébként ma kereskednek utoljára a Budapesti Értéktőzsdén, a konzervpapírok negyedelt változatából először holnap lehet majd vásárolni.
