Szemán Barna, a Gazdasági Versenyhivatal ipari irodájának vezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a GVH néhány nappal ezelőtt jóváhagyta a német Nordzucker AG cukoripari vásárlását. A hír nyomán megkérdeztük Patonai Józsefet, a Forrás Rt. vezérigazgatóját, hogy mikorra várható a kárpótlási jegyes portfóliótársaság „édes portfóliójának” értékesítése.
Patonai elmondta, a cég már felvette a kapcsolatot az új többségi tulajdonossal, de amíg az első apportcsomagot nem jegyzi be a cégbíróság, nem adhatják el a részvényeket. (Ha megtörténik az apportbejegyzés, a cég közzéteszi annak pontos értékét.)
Az ÁPV még decemberben apportált a Forrásba 1 milliárd 414 millió forint névértékű Mátravidéki, 816 millió Szerencsi és 1 milliárd 359 millió forint névértékű Szolnoki Cukorgyár Rt.-részvényt. Az apportérték a közvetett információk szerint (NAPI Gazdaság, 2002. december 9., 7-8. oldal) mintegy 2,1 milliárd forint lehetett, ami 60 százalékos átlagos árfolyamot jelent. A TEBÉSZ és a kárpótlásijegy-egyesület szakértői néhány nappal később ennél jóval alacsonyabbra, mindössze 607 millió forintra taksálták az édes részvényeket. Igaz, ők nem a cukorgyárak névérték feletti sajáttőke-értékét, hanem a korábbi privatizációs árfolyamokat vették alapul. Patonai József elmondta, a jelenlegi tárgyalások szerint úgy látszik, hogy a cukorrészvények eladása a Forrásnak tisztes, noha nem kiugró árfolyamnyereséget hozhat.
Ennek alapján a vételár minden bizonnyal alatta marad a 3 milliárd forintnak. Mivel egyes hírek szerint a BorsodChem-csomag iránt is van vételi érdeklődés, a kárpótlási jegyes csere júniusra várt kezdetére akár 6 milliárdos készpénzállománya is lehet a Forrásnak.
