Történetének legmagasabb osztalékát fizeti idén a Matáv Rt. A telefonrészvény ugyan a 18 forintos, az árfolyam mintegy 2,5 százalékát kitevő osztaléktól még nem lép elő osztalékrészvénnyé, ám a korábbi kifizetésekhez és a 11-15 forint közötti várakozásokhoz képest is jelentős az emelkedés. Az igazgatóság közleménye szerint a társaság új osztalékpolitikájának megfelelően a jövőben emelni szeretnék az osztalék forintértékét.
Az igazgatóság ugyancsak tegnap megerősítette, hogy a Matáv első számú középtávú stratégiai célja értékteremtő akvizíciók végrehajtása. A meghatározásban egyedül a középtáv számít újdonságnak, ami mintha egy hajszállal hosszabb időtáv lenne, mint amit a NAPI Gazdaság által korábban megkérdezett elemzők vártak. A szakemberek már ez év második felében vagy a jövő évben elképzelhetőnek tartottak egy külföldi bevásárlást. A Matáv magyarázata szerint azonban ehhez kellőképpen rugalmas mérlegre van szükség, ami 30-40 százalék közötti eladósodottsági rátát jelent (a nettó adósság és a nettó adósság, saját tőke és kisebbségi részesedések hányadosa). Tavaly év végén a mutató 38,8 százalék volt.
Következésképpen a Matáv első számú rövid távú stratégiai célja az eladósodottság csökkentése lehet, aminek ismeretében elsőre kissé meglepő a magas kifizetés. A döntés hátterében minden bizonnyal az áll, hogy a társaság nem szeretné a részvényesek türelmét próbára tenni, s addig is, amíg középtávon sikerül nyélbe ütnie valamilyen jól jövedelmező cégfelvásárlást, juttat valamit a tulajdonosoknak. Az új osztalékpolitikát nyilván a fő tulajdonossal sem volt nehéz elfogadtatni. A Deutsche Telekomra 11 milliárd forint (45 millió euró) jut az összesen 18,77 milliárdos, az adózott eredmény 27,5 százalékára rúgó osztalékból.
Mielőtt azonban valaki hosszú távra, osztalékért vásárolna Matávot, a társaság felhívja a részvényesek figyelmét, hogy az új osztalékpolitika nemcsak a jövőben felmerülő akvizíciós lehetőségektől, hanem a csoport pénzügyi helyzetétől, valamint az általános piaci feltételektől is függ.
