Remélem, hogy az Általános Értékforgalmi Bank a jövőben konstruktívabban fog viselkedni Zalakerámia-részvényesként, mint tette az eddigiekben, a beszámolók elfogadásának megakadályozása ugyanis károkat okozhat a társaságnak - mondta a pénteki közgyűlés és az Arago-korszak záróakkordjaként Sasinszky Ágnes, a hatalmat átadó tulajdonos eddigi igazgatósági képviselője. A közgyűlés már első nekifutásra határozatképes volt, a részvényesek 51,3 százaléka regisztráltatta magát a 10 órás kezdés előtt. A magas részvételi arány a két nagyrészvényes, az Intergazprom Invest és az Általános Értékforgalmi Bank jelenlétének volt köszönhető (rajtuk kívül alig pár száz darab papír szavazott). A közgyűlés levezető elnöke az első napirendi pontnak megfelelően javaslatot tett a már hosszú ideje el nem fogadott 2001-es beszámoló elfogadására, a meglepetés ekkor következett. Az ÁÉB képviselője ugyanis szükségesnek érezte megjegyezni, hogy kifogásaira a 2001-es beszámolóval kapcsolatban mind a mai napig nem kapott választ az igazgatóságtól, sem a kérésére azt felülvizsgáló KPMG-től. A bank ezután - demonstrálandó a befektetők és a közgyűlés jegyzőkönyvét később olvasók számára - látványosan leszavazta a beszámoló elfogadására tett javaslatot, míg az Intergazprom Invest Rt. (legalábbis a szavazati arányok alapján) megszavazta azt. Így tett a következő napirendi pont esetében is, így a Zalakerámia rendes éves közgyűlésén várhatóan a részvényesek ismét újratárgyalják a tavalyelőtti beszámolót, hiszen annak elfogadásához 75 százalékos többségre lett volna szükség.
Az előző tánclépéseket végigjárták a részvényesek az idei üzleti tervekről szóló napirendi pontoknál is: az ÁÉB - jegyzőkönyvbe - kifogásolta az üzleti terv színvonalát, az ellenszavazatok és tartózkodások miatt e napirend elfogadása is meghiúsult. (Ezúttal vigyáztak arra, hogy a szavazati arányok ne egyezzenek meg az előző napirendi pontnál felmutatottal.)
Az ÁÉB kifogásaira az üzleti tervvel kapcsolatban egyébként Takáts Imre vezérigazgató megjegyezte, hogy azt a részvényessel egyeztetve készítették, így számára érthetetlenek a felmerülő aggályok. Véleménye szerint egyébként ennél részletesebb üzleti terv nyilvánosságra hozatala sérthetné a Zalakerámia üzleti érdekeit is, hiszen az az iparágban egyedüli nyilvános társaságként működik Magyarországon. Az igazgatósági tagok megválasztásánál - az összes korábbi tag lemondása után - folytatódott a két nagyrészvényes függetlenségének demonstrálása. A két cég saját tagokat delegált: az ÁÉB Megdet Rahimkulovot és Andrej Gementyevet, az I.G.P.I. a régóta zalakerámiás Albrecht Lórántnét és a szintén régóta a céghez kötődő Hegyi Sándort. Persze biztosították az ÁÉB-Intergazprom többséget is, Petre Gábor I.G.P.I.-vezérigazgató jelölésével. Az üzleti tervnél és a tavalyelőtti beszámolónál történt szétszavazás után a részvényesek már nem érezték szükségét további függetlenség-show-nak, s a javasolt igazgatósági tagokat 100 százalékos arányban elfogadták. Az új igazgatóság 2008-ig marad hivatalban. Az fb nem dolgozói küldöttei is lemondtak, az irányító pozícióba került részvényesi duett két tagja egy-egy tagot jelölt helyükre.
