BUX 139950.60 0,23 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hétszázhetven forintot fizet a Dédász

Hatéves nyilvános pályafutása legmagasabb osztalékát, részvényenként 770 forintot fizet tavalyi éve után a Dédász. A részvények 92,4 százalékát kézben tartó fő tulajdonos, az E.ON Hungária korábbi gyakorlatának megfelelően a profit kilenctizedét elvonja a cégtől.

2003. március 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Dédász tegnap közzétett közgyűlési meghívójából kiderül, hogy a társaság hűséges önmagához. A 2002. évi 2 milliárd 548 millió forintos adózott eredmény egyetlen forinttal sem tér el a gyorsjelentésben közölt adattól, és az ebből kifizetendő 770 forintos részvényenkénti osztalék is éppen úgy a profit 90 százalékára rúg, mint tavaly. Csak éppen 2001 után mindössze 370 forint volt az osztalék.
A 92,4 százalékban az E.ON Hungária tulajdonában lévő pécsi áramszolgáltató számára 2002 lényegesen jobban sikerült, mint az előző év. A cég 3838 gigawattóra villamos energiát értékesített (2 százalékkal többet, mint 2001-ben), 5 százalékkal drágábban, miközben hálózati veszteségét sikerült 11,9 százalékról 10,7 százalékra lefaragnia (ez országosan is kiemelkedő teljesítmény). A 7,7 százalékkal nagyobb (64,4 milliárdos) árbevétel a 2001-esnél csaknem háromszor magasabb, 2,34 milliárdos üzemi eredményt hozott. A 76 milliós pénzügyi veszteség és a 960 milliós rendkívüli eredmény után - utóbbi magas értéke valamennyi áramtársaságra jellemző, és a hálózatfejlesztési hozzájárulásokból adódik - az adózás előtti profit 3,2 milliárdra rúgott, szemben a 2001-es 1,47 milliárddal.
Mivel a Dédász pénzeszközállománya év végén nem érte el az 1 milliárd forintot, a 2,3 milliárd forintos osztalékot (amelyből 2,1 milliárd az E.ON-hoz kerül) a múlt évhez hasonlóan idén is alighanem részben hitelből fedezik. Ugyanakkor az áramárak alapján az idei eredmény sem lesz kisebb a tavalyinál, így az eladósodottság folyamatosan csökkenhet. A tőzsde szinte legmagasabb osztalékhozamú részvényéből tegnap, az osztalékhír nyilvánosságra hozatala után is 7000 forinton volt eladó a könyvben, ám mindössze nyolc darab. A papír likviditása olyannyira jelképes, hogy még az osztalékvadászok sem jöttek lázba a 11 százalékos hozamtól.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet