A Budapesti Ingatlanhasznosító és Fejlesztő Rt. (BIF) gyorsjelentésében alig egy hónappal ezelőtt még az szerepelt, hogy a társaság nem számol osztalékfizetéssel, ám a tegnap közzétett közgyűlési meghívó ismét kellemes meglepetéssel szolgál a részvényeseknek. Az öt évvel ezelőtt kárpótlásijegy-tulajdonosoknak értékesített, ám a kibocsátás után hamar túlnyomórészt néhány magánbefektető kezébe került cég tavaly 1 milliárd 175 millió forintos árbevételt és 688 millió forintos adó előtti eredményt ért el (a gyorsjelentés a mostani, auditált számokhoz képest még 70 millióval nagyobb bevételről, de 21 millióval kisebb eredményről számolt be). A társaság adózott eredménye a meghívóban szereplő adatok alapján 558 millió forintra tehető.
Az igazgatóság április 23-ára a szokott helyszínre, a cég fenyőharaszti kastélyszállójába hívta össze az éves közgyűlést. A reggel fél kilences kezdés arra utal, hogy a menedzsment nem vár nagy tömegeket a jeles alkalomra. Az előterjesztésben 150 forintos osztalékjavaslat szerepel, amely az adózott eredmény csaknem háromnegyedének kifizetését jelenti. A váratlan kifizetést a cég egyik vezetője - lapunk érdeklődésére - egyrészt a BIF jó likviditási helyzetével (a cég pénz- és értékpapír-állománya december végén 1,1 milliárd forintra rúgott), másrészt a nagytulajdonosok leplezetlen pénzéhségével magyarázta.
Nem kizárt, hogy a BIF-osztalék tekintetében nem a 150 forint a végső szám. Tavaly 200 forintot javasolt az igazgatóság, ám a közgyűlésen megjelent részvényesek - a Kaptár Rt. indítványára - végül 250 forintot fogadtak el. A BIF egyébként túl van a Harsánylejtő-ingatlan körüli jogi huzavonákon, várja a III. kerületi területre vonatkozó rendezési terv módosítását, és ha ez megtörténik, indulhat a következő, több száz lakásos beruházása. A tőzsdén szórványos kötésekben 3000 forint fölötti áron gazdát cserélő papírhoz öt évvel ezelőtt 600 forintért lehetett hozzájutni, így - figyelembe véve az eddig kifizetett 550 forintos osztalékot is - az éves hozama meghaladja a 40 százalékot.
