Balogh József győri polgármester tegnap sajtótájékoztatón jelentette be: az önkormányzat egyetért azzal, hogy a Rába Rt. vezérigazgatójának megbízását az idei közgyűlésen ne hosszabbítsák meg. A polgármester szerint a 11,2 százalékos tulajdonrésszel rendelkező önkormányzat véleménye az, hogy a Rába Rt. rosszabb helyzetben van, mint két évvel ezelőtt, amikor Steiner László átvette a cég vezetését. A polgármester a váltás szükségességére példaként a leépítéseket és a tavalyi rossz eredményeket hozta fel. Ugyanakkor nem részletezte, hogy pontosan mely nagytulajdonosokkal egyeztetett az önkormányzat a kérdésben. A Rába részéről kérdésünkre nem kívánták kommentálni a polgármester tájékoztatóján elhangzottakat.
A Rába tavaly történetének kétségtelenül legrosszabb évét zárta, a csoport vesztesége 2002-ben elérte 2,47 milliárd forintot. Igaz, a piac megítélése szerint az eredmény jórészt a dollár mélyrepülése és a recesszió miatt beszűkülő értékesítési lehetőségek következtében volt minden eddiginél gyengébb. Ezenkívül a 2002-es évet terhelte számos a csoport racionalizálásával kapcsolatos egyszeri tétel is. Az, hogy a polgármesteri nyilatkozat mennyire tükrözi Steiner László tevékenységével kapcsolatban a többi tulajdonos véleményét is, a közgyűlésen dőlhet el. Arra mindenesetre ráirányítja a figyelmet, hogy a Rába racionalizálása, egyes tevékenységek eladása, kiszervezése s a létszám folyamatos csökkentése - legutóbb a Futómű Kft. jelentett be 175 fős leépítést - a tulajdonosok egy részének ellenállásába is ütközhet.
Amint a Wallis Rt.-től megtudtuk, a társaság jelenleg alakítja ki álláspontját a Rába stratégiájával kapcsolatban. Egyelőre bármilyen ilyen jellegű felvetést korainak tart, hiszen a közgyűlésre csak áprilisban kerül sor.
