Március 28-án tartja közgyűlését a magyar tőkepiac központi elszámolóháza, a Keler Rt. A közgyűlés napirendi pontjai között – az eredményfelosztáson és személyi kérdéseken túl – szerepel a szakosított pénzintézeti működésre való átállás, e lépés az új tőkepiaci törvény előírásaiból következik.
Az 50 százalékban az MNB, 25-25 százalékban a két tőzsde tulajdonában álló pénzintézet 1993-ban jött létre 500 milliós jegyzett és ugyanekkora saját tőkével. A társaság azóta – külső forrás bevonása nélkül – jegyzett tőkéjét kilencszeresére, saját tőkéjét pedig csaknem 24-szeresére növelte. A tavalyi éve a tervezett 813 millió forintnál nagyobb, mintegy egymilliárdos profitot hozott. (2001-ben adó előtt 1150, adózás után 943 millió forint volt a nyereség.)
Az első nyolc osztalékmentes év után az elszámolóház tavaly fizetett először osztalékot, eredménye negyedét, 236 millió forintot. Ha a tulajdonosok idén is hasonlóan döntenek – a két tőzsde pénzigénye aligha lett kisebb –, az a BÉT-nek és a BÁT-nak mintegy 60-65 millió, a jegybanknak pedig 120-130 millió forintos osztalékbevételt hozhat.
