BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keler-közgyűlés március végén

2003. március 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Március 28-án tartja közgyűlését a magyar tőkepiac központi elszámolóháza, a Keler Rt. A közgyűlés napirendi pontjai között – az eredményfelosztáson és személyi kérdéseken túl – szerepel a szakosított pénzintézeti működésre való átállás, e lépés az új tőkepiaci törvény előírásaiból következik.
Az 50 százalékban az MNB, 25-25 százalékban a két tőzsde tulajdonában álló pénzintézet 1993-ban jött létre 500 milliós jegyzett és ugyanekkora saját tőkével. A társaság azóta – külső forrás bevonása nélkül – jegyzett tőkéjét kilencszeresére, saját tőkéjét pedig csaknem 24-szeresére növelte. A tavalyi éve a tervezett 813 millió forintnál nagyobb, mintegy egymilliárdos profitot hozott. (2001-ben adó előtt 1150, adózás után 943 millió forint volt a nyereség.)
Az első nyolc osztalékmentes év után az elszámolóház tavaly fizetett először osztalékot, eredménye negyedét, 236 millió forintot. Ha a tulajdonosok idén is hasonlóan döntenek – a két tőzsde pénzigénye aligha lett kisebb –, az a BÉT-nek és a BÁT-nak mintegy 60-65 millió, a jegybanknak pedig 120-130 millió forintos osztalékbevételt hozhat.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet