BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyümölcsöt termeszt az egykori Rizikó Factory

2003. március 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar tőkepiacon ritka módon kifejezetten spekulatív tőzsdei ügyletekre létrehozott nyilvános társaság, a Rizikó Factory nemcsak nevet, de tevékenységi kört is változtatott. A napokban tartott éves közgyűlésen a 77,5 százalékos arányban megjelent tulajdonosok úgy döntöttek, hogy a cég fő tevékenysége (az eddigi egyéb pénzügyi tevékenység helyett) a gyümölcs- és fűszernövény-termesztés legyen. Emellett a tavaly óta R-Mező Agrárgazdasági Rt. nevet viselő cég gabonatermesztéssel, szarvasmarha-tenyésztéssel és vadgazdálkodással is foglalkozik.
A Bankár-csoport által alapított, de három éve Debreczeni Kálmán egykori Dunainvest-vezér érdekkörébe került R-Mező a tavalyi évét 15 millió forintos üzemi veszteség és 48 milliós – jórészt részvényértékesítésből származó – pénzügyi nyereség eredőjeként 33 milliós eredménnyel zárta. (2001-ben még 17,3 milliós vesztesége volt.) A tőzsdét tavaly júniusban 1600 forintos nyilvános vételi ajánlat után elhagyó társaság saját tőkéje 579 millió forint, ami részvényenként 6860 forintnak felel meg. A vagyon jelentős részben a 15 800 forinton nyilvántartott Második Deviza Factory-részesedésben (ez az utóbbi részvényeinek 24 százaléka), továbbá a kapcsolt társaságnak számító Domet Kft.-vel szembeni csaknem 200 milliós követelésben testesül meg. Utóbbi a borkedvelők előtt jól ismert villányi Vylyan Rt. részvényeinek eladásából fakad.
A közgyűlés nem szavazott meg osztalékot, és a tőzsdéről való távozással összefüggésben módosította az alapszabályt is. A még a papírok csaknem ötödét kézben tartó kisrészvényesi kör hamarosan megrostálódhat, ugyanis a cég a részvényeinek dematerializálásáról is döntött. A régi részvények benyújtására március 10-től május 8-ig van idejük a tulajdonosoknak.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet