BUX 138835.76 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kikerül a NABI is a BUX-ból

2003. március 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Miközben a Budapesti Értéktőzsde vezetése kétségbeesett kísérleteket tesz a tőzsdei forgalom élénkítése, valamint a közepes cégek tőzsdére csalogatása érdekében, az indexbizottság egy hentes pontosságával szabadítja meg újabb és újabb papíroktól a BUX indexet. A legújabb, félévente szokásos felülvizsgálat eredménye szerint ezúttal a NABI részvényei nem feleltek meg - immár sokadszor - a kosárban maradás feltételeinek, így április elejétől kikerülnek abból. Az indextag papírok száma így a Pick korábbi távozása után tizenháromra csökken.
A BUX-kosárba való bekerülést, illetve az abból való kikerülést objektív mechanizmus szabályozza, amely figyelembe veszi a papírok forgási sebességét, forgalmát, közkézhányadát és annak kapitalizációját. Ugyanakkor egyes piaci vélemények szerint nem lenne kártékony hatással a piacra, ha a BÉT vezetése valamilyen formában igyekezne elkerülni, hogy tovább csökkenjen az indexben szereplő részvények száma.
Egy-egy részvény számára mindig hátrányos, ha kikerül az indexkosárból, hiszen nagyon sok intézményi befektető - amelyek indexkövető portfólióval rendelkeznek - igyekszik szabadulni az ilyen papíroktól. A BÉT történetében nem volt ritka, hogy a kosárból való kikerüléskor egy-egy részvény árfolyama zuhanásba kezdett a hirtelen jelentkező eladói nyomás hatására. Az előbbi okok miatt viszont a kosárban való szereplés általában jótékony hatással van a papírok likviditására, de árfolyamára is.
Így a kis, illetve közepes kapitalizációjú cégek számára megtett gesztus lehetne a BÉT részéről, ha a merev kritériumrendszer szerint felállított korlátokon némileg lazítanának, s a kosárba való bekerülést több társaság részvényei számára tennék lehetővé. Ezzel ellentétes érdekek is léteznek persze a piacon, hiszen a kamatarbitrazsőrök és a vagyonkezelők számára nyilván egyszerűbb egy olyan index kezelése, amely csak likvid, „nagy” részvényekből áll. Az index leképezése azonban számukra jelenleg - a NABI 0,69 százalékos súlya mellett - sem jelenthet igazi problémát, hiszen az öt legnagyobb részvény több mint 90 százalékát adja a BUX kapitalizációjának.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet