Megduplázta tavaly eredményét a Pannon-Flax, miközben árbevétele 2,5 százalékkal csökkent. A fegyveres testületek egyik legfontosabb szállítójának számító cég 2002-ben 3,3 millió négyzetméter készszövetet értékesített (7 százalékkal többet, mint előző évben), és a dollár mélyrepülése ellenére 9 százalékkal növelte exportbevételeit. Csupán a konfekcióértékesítés és bolti eladás esett vissza tetemesen 2001-hez képest. A cég üzemi eredménye a tőzsdei exportőrök átlagánál kisebb mértékben, 275 millióról 195 millióra esett vissza. A pénzügyi műveletek után az adó előtti profit a 2001-es 63 millió forint után 134 millió forintra nőtt. Az öt évvel ezelőtt önmagánál többször nagyobb céget, a Betonútépítő Nemzetközi Rt.-t (BNÉ) egy római nyilvános árverésen 1,4 milliárd forintért megvásárló, majd a cégben 700 millió forinttal tőkét emelő Pannon-Flax konszolidált mérlegét még tavaly is meghatározta az 1998-2002-es ciklusban folyó útépítésekből kimaradó BNÉ sorsa, pontosabban a cég csődje. A BNÉ-részvényeket csak tavaly eladó Konflax Rt. (a Pannon-Flax 94 százalékos leányvállalata) 729 millió forintos veszteséget ért el tavaly, amelynek túlnyomó része a BNÉ-vel függ össze.
Így a konszolidált eredmény 601 milliós veszteség volt, ám a textilgyártás mellett ingatlanhasznosítással foglalkozó Pannon-Flax saját tőkéje így is a jegyzett tőke másfél, a tőzsdei kapitalizáció két és félszerese.
Váradi Ernő, a Pannon-Flax elnöke a NAPI Gazdaság érdeklődésére elmondta, hogy a társaság idei éve jól indult, ráadásul a múlt hordalékától is mindinkább sikerül megszabadulni. A BNÉ „romjaiért” egy külföldi vevő ötéves lejáratú váltócsomaggal fizetett, ezek befolyását a most folyó tárgyalások során valószínűleg sikerül előrehozni. Néhány, hasznot évek óta alig hajtó befektetés értékesítése is küszöbönáll, így jó esélyei vannak az osztalékfizetésnek.
A Pannon-Flax igazgatósága három hónappal ezelőtt egyidejűleg jelentett be egy 550 milliós idei beruházási programot, illetve 5 százalékos osztalék fizetésének szándékát (NAPI Gazdaság, 2002. december 13., 11-12. oldal). Eredetileg a beruházási program teremtette volna meg az osztalékfizetés fedezetét, de az elnök utalt arra, hogy az valószínűleg már idén elkezdődhet. A cég egyébként utoljára 1996-ban fizetett osztalékot, akkor is részvényenként 50 forintot. A tegnapi 670 forintos árfolyamra vetítve a szándékolt 50 forintos osztalék 7,5 százalékos, az áramszolgáltatóktól és a Zwacktól elmaradó, a többi osztalékot fizető tőzsdei céget viszont leköröző osztalékhozamnak felel meg.
