Hagyományteremtőnek szánt eseménnyel folytatta szemléletformáló kampányát tegnap a Budapesti Értéktőzsde. New York-i mintára csengetéssel indult a kereskedés a virtuális parketten, a csengőt Kornai János közgazdász professzor szólaltatta meg. (A csengetést a kereskedés távolsági volta miatt csak az összegyűlt újságírók hallhatták a BÉT épületében.) A BÉT a jövőben több jeles személyiséget kíván hasonló gesztusra rávenni, célja, hogy a havi rendszerességgel meghívni tervezett köztiszteletben álló személyiségek demonstrálják elkötelezettségüket a tőzsde mellett.
Ezt már Kornai János is megtette tegnap, hangsúlyozva, hogy Magyarországon jelenleg nagyon alacsony a lakosság GDP-hez viszonyított megtakarítási hajlandósága. (Itthon ez az arány alig több mint 5 százalékos, szemben a németországi 6,5, vagy a lengyelországi 19 százalékkal). A lakossági megtakarítások növelése a professzor véleménye szerint mindenképpen szükséges, ehhez viszont elengedhetetlen a nyugdíjrendszer és az egészségbiztosítási rendszer reformja. Sajnálatosnak nevezte a tényt, hogy a hazai megtakarítási formák között a részvényalapúak aránya még mindig jóval alacsonyabb a fejlett országokban megszokottnál. Véleménye szerint a fejlett piacok már bizonyították, hogy a részvénybefektetések hosszú távon kedvező hozammal kecsegtetnek, s egy-egy portfólió értékes elemét alkothatják. Kornai szólt a forintárfolyamról, szerinte jobb lenne, ha az a jelenleginél valamivel gyengébb lenne, a mostani szintet túlértékeltnek tartja.
Jaksity György, a BÉT elnöke a tőzsde londoni és New York-i road-showjáról elmondta, hogy Magyarországgal kapcsolatban a befektetők leginkább a monetáris és a fiskális politika között feszülő ellentéteket és a kettő következetlen voltát illették kritikával. A tőzsdeelnök ugyanakkor úgy véli, hogy nem egyedülálló eset a világon az expanzív fiskális és a restriktív monetáris politika közötti ellentét.
