Nyári szintre, 200 milliárd forint alá esett a BÉT azonnali részvényforgalma februárban. A tőzsde által rendszeresen közzétett összesítésből kitűnik, hogy az azonnali piac összforgalma 223 milliárd forintra rúgott. Ebből 192 milliárdot a részvények, 13,6 milliárdot az állampapírok, 16,6 milliárdot az egyéb vállalati papírok (vállalati kötvények és jelzáloglevelek) adtak, míg a befektetési és kárpótlási jegyek félmilliárd forint értékben cseréltek gazdát a parketten. A január sem volt sokkal jobb, így 2003 első hatodában a forgalom tavalyhoz képest 17, a 2000-es, utolsó „békeesztendő” első két hónapjához képest 72 százalékkal csökkent.
A visszaesés annál is fájóbb, mert tavaly ősszel már úgy tűnt, hogy a nehezén talán már túljutott a BÉT. Az idei tervekben a tőzsde vezetői 6 milliárd forintos napi forgalommal számoltak, ez a duplikálás miatt (az összesített adatoknál hagyományosan mindkét oldalt figyelembe veszik, szemben a napi forgalommal) havi 250 milliárdos átlagot jelent.
A parketten maradt 30 cég közül az első hat adja a forgalom több mint kétharmadát. A listát továbbra is - immár három éve - az Erste vezeti, de a második helyre feljött a K&H Bank. A három magánbrókerház közötti erősorrend nem változott, de csökkent a Concorde előnye a Cashline-hoz képest. A Buda-Cash az Eastbrokersszel való sajátos fúzió ellenére sem tudott feljebb lépni, ám 15 milliárdos havi forgalma már elegendő lehet a nyereséges működéshez. Fél tucat kisebb cég még a havi egymilliárdos részvényforgalmat - illetve az ehhez tartozó 5-7 milliós jutalékbevételt - is alig érte el, így bizonyos, hogy a brókercégek között 1999-ben megindult konszolidációs folyamat az idén folytatódik.
A havi ezermilliárd forintos forgalmú OTC-állampapírpiachoz képest a tőzsde 13 milliárdos havi állampapír-forgalma jelképesnek is alig nevezhető. A bankok közül egyedül az MKB van jelen a parketten komolyabb - napi félmilliárdos - mértékben, ráadásul ő is a vállalati kötvényekkel kereskedik.
A határidős piacon más a kép, noha a devizaszekció hihetetlen januári forgalmát februárban már nem sikerült tartani. (Januárban 203 ezer, februárban 140 ezer kontraktusra született üzlet.) A devizaszekcióban a Raiffeisen Bank vezeti a sort, ezt jóval lemaradva az OTP követi. Az egyedi részvények forgalma (februárban 60 ezer kontraktus, árfolyamértéken 59 milliárd forint) kiegyensúlyozottabb, a Buda-Cash, a Takarék, az Erste és a Cashline fej fej mellett halad. A BUX-piacon évek óta a Buda-Cash a legaktívabb, a 35 ezer kontraktusnyi forgalom harmadát adja. Januárhoz képest a BUX-spekulánsok is lustultak, hiszen az első hónapban 46 ezer kontraktusra született kötés. A külföldiek passzivitását jelzi, hogy az azonnali piacon a top tízbe tartozó külföldi hátterű banki brókerházak itt a lista végén kullognak.
