BUX 140024.38 0,29 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Európai vízió a Globusnál

Vonzó jövőképet vázolt fel a BÉT londoni befektetői körútján Temesfői István, a Globus elnöke az alapkezelők elé: víziója szerint a Globus 2006-ra Közép-Európa vezető konzerv- és fagyasztottélelmiszer-előllítója lesz.

2003. február 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Száz forintot meghaladó áremelkedéssel reagáltak a befektetők tegnap a Globus-vezetők londoni - a Budapesti Értéktőzsde road show-ja keretében megtartott - prezentációjára. Temesfői István szokása szerint lendületes és vonzó jövőképet festett az elemzőknek: egy „önhibáján kívül” alulértékelt, de az EU-csatlakozás után az európai élelmiszeriparban is szerepet kérő, leendő „páneurópai holding” képét. Az árbevételét az utóbbi négy évben három és félszeresére növelő, az 1998-as - az orosz válság terhére írható - 300 milliós veszteség óta csaknem 5 milliárd forintos nettó eredményt elérő, a klasszikus konzervipari tevékenységet mélyhűtött termékekkel kiegészítő Globus - tulajdonosként is meghatározó pozícióban lévő - vezetői láthatóan tudatosan készülnek egy jelentős emisszióra. Temesfői előadásában számos érvet felhozott a Globus alulértékeltsége mellett. Utalt arra, hogy nemzetközi elemzések az európai élelmiszercégeket általában az árbevételük 90 százalékára, illetve üzemi eredményük 11-szeresére taksálják. (A Globus tavalyi gyorsjelentése szerint 32,4 milliárdos árbevétel mellett 1,835 milliárd forint üzemi eredményt ért el.) Ennek alapján a mostani 15 euróval szemben 35-48 euró lenne a reális árfolyam. A Globus-vezér lapunkra hivatkozva New Yorkban a BÉT sajáttőke-alapon legolcsóbb, illetve legmagasabb osztalékhozamú részvényeként mutatta be cége papírját. (Az alulértékeltség egyébként már múlóban van, az utóbbi három hónapban 20 százalékkal nőtt a konzervrészvény árfolyama.)
Elhangzott, hogy a menedzsment készül egy tőkeemeléses kibocsátásra, de erre hatezres árfolyam alatt nem kerülhet sor.
Ebben az esetben viszont a fő tulajdonosok készek lennének a mostani csekély likviditás bővítése érdekében papírjaik felétől megválni. (Temesfőinek a gyorsjelentés tanúsága szerint magánemberként 414 ezer, németországi cégén keresztül további 288 ezer, Jéhn József alelnöknek 90 ezer, Kuti Ferenc vezérigazgatónak 29 ezer részvénye van a 2 millió 218 ezerből.) Megfelelő ár esetén alighanem a MAVA is eladná 4500 forintos áron megszerzett 360 ezer részvényét.
A még csak reménybeli kibocsátást egyrészt a cég stabil - sőt, gáláns - osztalékpolitikája, másrést a hosszú távú stratégia alapozza meg. A Globus tavalyi éve után 400 forintot fizet, ami összességében adózott profitjának mintegy 55 százaléka. (A MAVA 260 ezer még ki sem bocsátott új részvénye csak 2003-tól jogosít osztalékra.) Ebből 250 forintot valószínűleg júliusban, 150-et vélhetően októberben vehetnek fel a tulajdonosok. Az idei osztalékról az elnök nem bocsátkozott jóslásokba és utalt arra, hogy az őszi 150 forint tulajdonképpen prémiumnak tekinthető a Békéscsabai Konzervgyár igen sikeres eladása miatt, ám tény, hogy az eladás már 2003 rendkívüli profitját gyarapítja és elemzők szerint idén 2 milliárd fölé kúszhat az eredmény. (Igaz, erre már 2,487 millió részvény jut.)
A hosszú távú stratégia jegyében a Globus 2006-ig szeretné megőrizni piacvezető szerepét a konzervkukorica előállításában, illetve fejlesztené a nagy multiknak végzett bérgyártást. A magyar és a német piacon számos nagy élelmiszerlánc (Tesco, Aldi, Edeka, Rewe) gyártatja saját márkanevű termékeit a Globusszal, emellett a magyar gyártó saját márkaneveit is szeretné jobban bevezetni az EU-ban. Mindehhez 2003-ban a vezetői és adminisztrációs létszám 20 százalékos, a gyártási költségek 7 százalékos lefaragása teremtené meg a muníciót.
Konkrét akvizíciós elképzelésekről Temesfői nem beszélt, de utalt arra, hogy a Globus eladósodottsága jóval alacsonyabb, mint versenytársaié, így e téren vannak tartalékok. A cégcsoport rövid lejáratú hitelállománya 2002-ben ugyan 6 milliárd forintról 10 milliárdra bővült, de kamatkiadásai minimálisak voltak, mivel 66 millió svájci frank hitele 1,75 százalékos kamattal „ketyeg”. Adósságai árbevétele 34 százalékára rúgnak, szemben a nyugat-európai élelmiszer-ipari cégeknél - Temesfői szerint - megszokott 60-75 százalékos aránnyal. A terjeszkedés célországai megfigyelők szerint Németország, Lengyelország, Bulgária és esetleg Románia lehet.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet