BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét vándorúton a BÉT

Londonban startolt tegnap a Budapesti Értéktőzsde road show-ja, melyen a legnagyobb kibocsátó társaságok, a Pénzügyminisztérium és az ÁKK is képviseltette magát.

2003. február 26. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

fotó: BÉT
Több mint féléves szünet után ismét road show-ra indult a Budapesti Értéktőzsde legnagyobb kibocsátóival. A JP Morgan szervezésében tegnap elsőként Londonban tartott prezentációsorozaton - ma New Yorkban folytatódik a bemutatkozó körút - a Mol, a Matáv, az OTP, a NABI, a Synergon és a Globus vezetői egyaránt társaságuk tavalyi évéről és - jóval szűkszavúbban - várható teljesítményéről tájékoztatták a befektetőket. A prezentációk - a kisebb és a nagyobb cégeké egyaránt - a hazai befektetők számára kevés újdonsággal szolgálhattak, a Mol Rt. által bemutatott tervszámok - például az egymilliárd dolláros EBITDA elérése 2005-re - nagyrészt már a stratégia tavaly őszi ismertetésekor nyilvánosságra kerültek.
Az OTP részéről Spéder Zoltán vezérigazgató-helyettes a bank tavalyi számait elemezte, s a Matáv részéről is jórészt a tavalyi adatok elemzésében, illetve a gyorsjelentés publikálásával egy időben bejelentett három tervszám ismertetésében merült ki a bemutatkozás. Czakó Ferenc, a Synergon elnöke előadásában megerősítette, hogy az IT-cég a növekedés egyik útjának az akvizíciókat tekinti, s egyaránt vizsgálnak célpontokat Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában.
Tavaly nyáron még a frissen kinevezett pénzügyminiszter, László Csaba adta elő az új kormányzat tőzsdeélénkítési elképzeléseit (NAPI Gazdaság, 2002. június 18., 9. oldal), most Salgó István, a privatizációért felelős helyettes államtitkár ismertette az idei privatizációs terveket. Elmondása szerint a Forrás Rt. részvényeinek kárpótlási jegyekre történő cseréje mellett ez évre 22-25 privatizációs tranzakciót tervez az ÁPV Rt. Példaként említette a Postabank, a Földhitel- és Jelzálogbank (az FHB kibocsátóként is bemutatkozott a befektetőknek), a Konzumbank, a Dunaferr és a Bábolna magánosítását, de szóba került az Antenna Hungária, a Mahart és a Mol állami tulajdonban lévő részvényeinek eladása is.
A tavaly nyári bemutatkozó körút egyébként utólag nem mondható minden elemében szerencsésnek, hiszen elég, ha az azon részt vett Rába, NABI és Richter részvényeinek - főleg a dollár gyengülése miatti aggodalmak nyomán bekövetkezett - mélyrepülését nézik a befektetők. A mostani kétnapos befektetőcsalogató túra egyébként a Budapesti Értéktőzsde vezetőinek elképzelése szerint csak a kezdete egy, a magyar tőkepiacot népszerűsítő nemzetközi kampánynak. A tegnapi londoni bemutatkozás annyiban különbözött a korábbiaktól, hogy az általános bemutatók mellett a szervezők igyekeztek több lehetőséget biztosítani a tapasztalatok szerint nagyobb hatékonyságú személyes, a befektetők és a kibocsátók közötti közvetlen kommunikációra. A tőzsde elképzelései szerint a közeljövőben több európai pénzügyi központban is hasonló rendezvényekre kerülhet sor.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet