Az orosházi Mezőgép Rt. tavaly 32,6 százalékkal 16,5 milliárd forintra növelte árbevételét, miután mindkét üzletágban jelentősen nőtt a forgalom. Az autóipari szállítások az árbevétel 69 százalékát adták, exportra a termékek 79 százaléka ment. A magas exporthányad mellett a forinterősödés érzékenyen érintette az üzemi eredményt, ami 38 százalékkal, 375 millió forintra csökkent. A társaságnál rosszul indult a tavalyi év, két nagy autóipari projektjénél az autóipari recesszió miatt akadoztak a lehívások. A General Motorsnak szállított sebességváltó-alkatrészekből (CVT-projekt) 1,5 milliárd forint árbevétel származott, ám a lehívott darabszám alig harmada a tervezettnek. A turbófeltöltő-házak gyártása viszont az év folyamán kedvezőbben alakult és a második félévben már magasabb szinten stabilizálódott. A Mezőgép mindkét projekt esetében stabil gyártással és a CVT-nél magasabb darabszámokkal számol - nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Furár György pénzügyi igazgató.
Kifejezetten jól teljesített a mezőgazdasági gépgyártás, az üzletág árbevétele 900 millió forinttal nőtt. Az eddig szezonálisan nagy ingadozást mutató bevételek kiegyenlítődésére számít a társaság a nemrég bejelentett építőipari megbízásokból (NAPI Gazdaság, 2003. január 6.).
Az utolsó negyedév nyereségét erodálta a további forinterősödés, valamint egy beszállítóval kapcsolatos probléma - ez utóbbi egyedül 150 milliós veszteséget okozott. A társaság eredménye így mínuszba fordult volna, ám az amortizáció csökkentésével ezt sikerült elkerülni. A társaság - az auditorral egyeztetve - teljesítményarányos amortizációra állt át, vagyis azokra a beruházásokra, amelyek alacsony kapacitással termeltek, kisebb értékcsökkenést számoltak el. Ez mintegy 400 millióval csökkentette az amortizációt.
A kedvezőtlen körülmények ellenére a társaságnál csak 14 százalékkal nőttek a közvetett költségek, amelyek így az árbevétel 10,4 százalékát érték el az egy évvel korábbi 12,1 százalékhoz képest.
A Mezőgép továbbra sem köt fedezeti ügyleteket devizakitettsége ellensúlyozására, így árfolyamnyeresége - tavaly 171 millió forint - kizárólag devizahitelein keletkezett. Ezt 69 millióval csökkentette a vevői követeléseken és szállítói tartozásokon elszenvedett árfolyamveszteség. A magas hitelállomány miatt a kamatköltségek 90 millió forinttal emelkedtek.
A társaság 212 millió forintos adózott eredménye részvényenként 26 forintnak felel meg, ami továbbra sem kápráztatja el a részvényeseket. Idén a Mezőgép terveiben az árbevétel-növeléssel szemben a nyereségesség kapott prioritást: 18 milliárd forint árbevétel mellett 900 milliós nyereséggel számolnak. Amint a gyorsjelentésből kiderül, az igazgatóság még novemberben változtatott a részvényopciós programon. A lehívási ár 1033 forintra csökkent, igaz, a tőzsdén már ezer forint alatt is hozzá lehet jutni a papírokhoz.
