BUX 140402.29 0,56 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Részvényt még eladnak a külföldiek

Több mint 8,3 milliárd dollár értékben tartottak magyar állampapírt tárcájukban a külföldi befektetők 2002 utolsó napján, ez alig marad el a kezükben lévő tőzsdei részvények 9,4 milliárd dolláros értékétől - derül ki az MNB tegnap közzétett összefoglalójából.

2003. február 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybank negyedévente - a tárgyidőszakot követő negyedév közepén - szokta közzétenni az értékpapír-tulajdonosokról készített adatsorait. Ebből kiderül, hogy 2002 végén a tőzsdei részvények 71,8 százaléka volt külföldi befektetők kezében. A külföldiek 2002 első negyedévében nettó vevők voltak, azóta eladók a piacon. Az utolsó negyedévben 46 milliárd forint értékű részvénytől váltak meg (további 1,7 milliárd forint értékű Pick- és Skála-részvényük került kivezetésre a parkettről), miközben 183 milliárd forint árfolyamnyereséget könyvelhettek el. A magánbefektetők részaránya is csökkent, nettó eladásaik 5 milliárd forintra rúgtak.
Mivel az utolsó negyedévben kereken tíz százalékkal emelkedett a tőzsdeindex értéke, minden csoport nyerésben volt. A dollárban - vagy euróban - számoló külföldiek boldogságához az erős forint is hozzájárult. Így 2002 folyamán (miközben a BUX éves emelkedése éppen úgy 10 százalék volt, mint az utolsó negyedévben), a külföldiek kezében lévő részvények értéke 7,4 milliárd dollárról 9,4 milliárd dollárra emelkedett.
Az állampapírpiacon viszont annál többet vásároltak a külföldiek (vélhetően nem ugyanazok, akik részvényeket adtak el). A teljes magyar állampapír-állomány 2002 végére elérte a 6928 milliárd forintot. Csak az utolsó három hónapban 464 milliárd forint volt a gyarapodás. A papírok 27 százaléka volt külföldiek kezében - ez az arány azóta valószínűleg valamelyest csökkent -, ami 8,3 milliárd dollárnak felelt meg. A külföldi befektetők éppen kétszer akkora mértékben járultak hozzá a magyar államadósság finanszírozásához, mint a magánháztartások, utóbbiak részaránya 2002 folyamán 14,8 százalékról 13,5 százalékra csökkent.
A befektetési jegyek állománya az utolsó negyedévben 860 milliárd forintról 947,8 milliárd forintra emelkedett. A jegyek 77,9 százaléka magánszemélyek tulajdonában volt, így a lakossági megtakarításokból 162 milliárd forintnyi tőzsdei részvényekben, 935 milliárd állampapírban, 740 milliárd pedig befektetési jegyekben feküdt. Utóbbiból mintegy 40 milliárd forint lehet a részvényalapokban lévő lakossági pénzek értéke. Ezzel együtt is igen alacsony a magánbefektetők tőkepiaci aktivitása, a közvetett befektetésekkel együtt számított 6,8 százalékos arány bőven elmarad a 2000. végi 8,1 százalékos közvetlen és további 1,3 százalékos közvetett arányuktól. A tőzsdei árfolyamnyereség adómentessé tételének pozitív hatása megfigyelők szerint legkorábban 2003 végére fog meglátszani a számokon.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet