BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Egisnek csak a depresszió marad?

Hatástalannak minősítette az Egis amerikai partnere a befektetők által a társaság legfőbb vonzerejének tartott deramciclane-molekulát. A BÉT döntése nyomán a részvény ma akár 30 százalékkal is eshet.

2003. február 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A finn Orion Pharma és az amerikai Pharmacia közösen úgy döntött, hogy az Egis által kifejlesztett deramciclane-molekula klinikai kísérleteit leállítják, a szer ugyanis az amerikai vizsgálatok során nem bizonyult hatásosnak. A BÉT az Orion honlapján közzétett bejelentés miatt egész napra felfüggesztette az Egis-papírok kereskedését, és tájékoztatásra szólította fel a kibocsátót. Az Egis csak délután erősítette meg a hírt, amely egyébként az Orion 2002-es gyorsjelentése kapcsán látott napvilágot.
Mint a magyar társaság közleményéből kiderül, az Egist partnerei nem tájékoztatták a kísérletek felfüggesztéséről, és még heteket vehetnek igénybe azok a szakértői egyeztetések, amelyek alapján döntenek a vegyület sorsáról. A Pharmacia Co. és az Orion Pharma által meghozott döntés ellenére az Egis és az Orion közötti szerződés a vegyület közös fejlesztésére továbbra is érvényben van, bár az Orion elnöke, Risto Miettunen csalódott nyilatkozata megfigyelők szerint nem sok jóval kecsegtet a továbbiakra nézve.
A deramciclane-molekulát 1983-ban fedezték fel az Egis kutatói, a szükséges kísérletek a pénzügyi hátteret biztosító finn Orion gyógyszergyárral közösen a 90-es évek elején kezdődtek. Egy 2000. márciusi megállapodás szerint a kísérletek sikere esetén az Egis végzi a teljes hatóanyag-szállítást és royaltyt kap, ezen felül övé lesz a kelet-európai forgalmazás joga, valamint a kísérletek lezárulásakor egyszeri díjban is részesül. Az európai forgalmazást az Orion, az amerikait a Pharmacia végezte volna.
A deramciclane értékét elemzők vérmérséklettől függően 5000-16 000 forint közé tették részvényenként. Az optimistábbak - bizonyos, a kutatás során felbukkant előjelek alapján - azt feltételezték, hogy nemcsak az általános szorongás (GAD - generalised anxiety disorder), hanem a későbbiekben a depresszió kezelésére is jó lesz a szer. Ennek alapján jóval nagyobb, összesen több mint 3,4 milliárd dolláros forgalmat prognosztizáltak a teljes felfutás idejére. Az SSSB emlékezetes, 2002. októberi elemzése még akkor megjegyezte, hogy az Egis árfolyamába a deramciclane lényegében nem épült be (az SSSB célárfolyama 27 ezer forint volt).
Ennek ellenére megfigyelők úgy vélik, a nem túl magas, az utóbbi időben 11-14 ezer forintos árfolyam ellenére az elmúlt egy évben számos Egis-vételi megbízás inkább a deramciclane-sztorinak szólt, nem pedig a generikus gyártónak.
Amennyiben a deramciclane elemzők által megállapított értékét a legutolsó, 11 200 forintos részvényárfolyamból leszámítjuk, sok esetben negatív vagy irreálisan alacsony árat kapunk. A részvény értékének meghatározásakor így inkább abból kell kiindulni, hogy mennyit ér az Egis „sztori" nélkül, szakmai többségi tulajdonossal rendelkező generikus gyártóként.
A társaságtól a meglehetősen gyenge első negyedéves (2002. október-decemberi) teljesítmény után mintegy 850 forint részvényenkénti eredményre számítanak az elemzők. A Richter értékeléséből kiindulva, amelynek részvénye a várható eredménnyel számolva 9-es P/E körül forog, az Egis piaci értéke most 7650 forint, vagy a szakmai befektetőt mint diszkonttényezőt figyelembe véve inkább 6800. Az általunk megkérdezett elemzők pedig 6500 és 8500 közé tették a papír várható, tehát eladási hullám utáni árfolyamát. Vannak egyébként, akik még látnak halvány esélyt a deramciclane valamilyen jövőbeni hasznosítására, például a depresszióra vonatkozó kísérletek elindítására, így ez még néhány száz forintot érhet az Egisben.
Nem szabad elfelejteni, hogy az Egis meglehetősen illikvid papír, egy-egy nagyobb vételi vagy eladási megbízás „békeidőben" is gyakran irreálisan nagy árelmozdulást okozott. Mivel sokan csak a deramciclane-sztori miatt szálltak be, az eladói oldal gyengeségétől nem kell tartani a következő napokban. A vételi oldal vélhetően csak akkor erősödik meg, ha a részvény mélyrepülése már felkelti az alkalmi vételre vadászó befektetők érdeklődését.
A tőzsde mindenesetre ehhez minden eszközt megadott, a mai napra 30 százalékra emelte a részvény maximális árelmozdulási limitjét. A részvényeseknek pedig maradt a szorongás, roszszabb esetben a depresszió. Az Egis 4,34 százalékkal szerepel a BUX-kosárban, így ha a papír kihasználná a mai maximális árelmozdulási limitet, az mintegy 100 ponttal húzná le az indexet.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet