Történetének eddigi legjobb évét zárta tavaly üzemi szinten a Globus Rt., a társaság tavalyi számai eddig a menedzsment terjeszkedési politikájának helyességét igazolják. Az évek során többszörösére hízó konzervipari csoport árbevétele 32,39 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbi 27,3 milliárdról, a bővülésből egyaránt kivette részét az export és a hazai értékesítés. A külföldi eladások ugyanakkor volumenben jobban gyarapodtak, ennek oka, hogy a márkanevek ismertsége révén a csoport a termékeit itthon magasabb árkategóriában tudta értékesíteni. (A csoport bevételeinek 35 százalékát teszik ki a külföldi eladások.) Az árbevétel növekedését segítette az Iglo márkanév és a bajai hűtőház átvétele is, a stratégiai szempontból a menedzsment által fontosnak tekintett gyorsfagyasztott termékek már az árbevétel 13,6 százalékát adták.
Az üzemi profit rekordszintre, 1,83 milliárd forintra nőtt, ez 46 százalékos javulás. A hatalmas hitelállomány mellett is csak 100 millió forintos, minimális pénzügyi veszteség után adódó, 1,75 milliárdos adó előtti és 1,66 milliárdos nettó profit egyaránt 60 százalékos növekedést jelent. A Globust – annak ellenére, hogy jelentős exportőr – nem érintette igazán a forintgyengülés. Külföldi eladásainak kockázatát ugyanis devizahitelek felvételével ellensúlyozta, s így – a jelentés elmondása szerint – szinte teljesen megszüntette árfolyamkitettségét.
A jelek szerint a csoport pénzügyi vezetése makroelemzőket megszégyenítő módon érzett rá a forintárfolyam ingadozásaira is, egyes exportkiszállításokat a túl erősnek minősített forint miatt a tavalyi negyedik negyedévről 2003-ra halasztott. Ez eleve mintegy 2 milliárd forintnyi kezdőlökést jelenthet az idei árbevételi számokban. (Az idei növekedést biztosíthatja a nemrég megvett békéscsabai hűtőház is, ettől további 5 milliárdos pluszbevétel várható 2003-ban.) Persze a jelentős forgalombővülés és az intenzív terjeszkedés meglátszik a csoport eladósodottságán is, a rövid lejáratú hitelállománya 6 milliárd forintról 10 milliárdra nőtt.
A Globus a 750 forintos részvényenkénti eredmény mellett idén sem lesz szűkmarkú a részvényeseivel. Az elmúlt években a menedzsment mellett egyre nagyobb számban megjelenő pénzügyi befektetők most 400 forintos osztalékjavaslatnak örülhetnek (korábban 250-270 forint kifizetését tartották lehetségesnek). A tegnapi emelkedés után 3500 forintos árfolyamon forgó konzervipari részvények így idén a legjobb osztalékhozamú papírok díját is kiérdemelhetik a Budapesti Értéktőzsdén, mint ahogy 7000 forintos egy részvényre jutó sajáttőke-értékük alapján a legolcsóbb részvény címéért is versenyben állhatnának.
