BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Október óta profitot termel a Graphisoft

Végre pozitív eredményről számolt be gyorsjelentésében a Graphisoft: a tavalyi utolsó negyedév nyeresége 124 ezer euró volt, persze az év egésze még veszteséges. Az idei évtől mérsékelt bevételnövekedést és nyereségességet várnak.

2003. február 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Másfél éve az első pozitív negyedévről számolhatott be tegnapi gyorsjelentésében a Graphisoft. A szoftvergyártó az utolsó negyedévben 124 ezer euró nyereséget, 2002 egészében 2 millió 569 ezer euró veszteséget ért el. Ray Small vezérigazgató a délutáni elemzői konferencián azzal biztatta a befektetőket, hogy a nemrég kezdett szigorú nadrágszíj-meghúzás hatására idén már pozitív lehet az üzemi eredmény. A cég egyik fő értéke továbbra is 13,5 millió eurós pénztartaléka.
Néhány hónappal ezelőtt még a 2001. évi 4 millió eurós veszteség megismétlődésének rémétől tartottak a Graphisoft befektetői, ám az új ArchiCAD 8 verzió – ha késve is – hozta a formáját. A forgalmazás ugyan csak november 7-én kezdődött, ám különösen az USA-ban igen jól fogyott a termék. A gyengébb dollár ellenére euróban számolva is 4 százalékkal magasabb volt a 2002. negyedik negyedévi értékesítés, mint az egy évvel korábbi. Az üzemi költségek 12 százalékos csökkentése is meghozta gyümölcsét, az utolsó negyedév 886 ezer euró üzemi eredményt hozott. (Ezt azonban az árfolyamnyereség és az adófizetés jórészt el is vitte.)
Az év egésze nem ilyen biztató. A 26,2 millió eurós árbevétel (ebből 24,2 millió szoftverértékesítésből, 1,4 millió a Graphisoft-park ingatlanainak bérbeadásából származott) 3 millióval marad el az előző évitől és 5 millióval az egy évvel ezelőtt megfogalmazott 2002-es tervektől. (A romlást azonban a társaság már szeptemberben jelezte.) A kieső bevételekből csak 1,8 milliót sikerült költségcsökkentéssel kompenzálni, így az üzemi veszteség 1,4 millió euróra rúgott. (2001-ben még 3,6 millió volt, ám abból több mint 3 millió befektetésleírásból adódott.)
A 2002-es eredmény tartalmaz egy 700 ezer eurós céltartalékot a japán Expression Tools és Objects Online leírására. Az előbbi cég 2003. január 20-án csődöt jelentett, így a Graphisoftnak idén nullára kell leírnia ebben meglévő (2000-ben, a nethossz csúcspontján 680 ezer euróért vett) 2,85 százalékos részesedését. Ez az idei évet legalább már nem terheli.
A gyorsjelentés nem festi szépre a piaci környezetet, a Graphisoftot különösen érzékenyen érinti a német és japán gazdaság – ezen belül persze az építőipar – idénre is áthúzódó recessziója. A cég vezetése úgy véli, nem biztos, hogy az ArchiCAD különböző nyelveken piacra kerülő verziói 2003 első két negyedévében a most zárult negyedévhez hasonló forgalmat generálnak. Az újabb szűk esztendőre felkészülve a társaság 25 dolgozójától vált meg, részben Budapesten, részben külföldön.
Óvatos optimizmusra inkább csak a Graphisoft rendkívül stabil pénzügyi helyzete ad okot. A cég – immár ötödik éve – őrzi a legendás, 20,45 eurós emisszióból származó vagyonát, pénzállománya 13,5 millió euróra tehető. (A cég ingatlan- és pénzvagyona együtt eléri a részvényenkénti 900 forintot.) Az idei évtől a jelentés mindenesetre „mérsékelt" bevételnövekedést és nyereségességet vár, igaz, tavaly ilyenkor ezt remélte 2002-től is.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet