BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyenge az Egis eredménye

Nemcsak a várakozásoktól, de a bázistól is elmaradt az Egis teljesítménye 2002 utolsó három hónapjában. A gyenge számok hátterében a csökkenő orosz export és az erős forint áll.

2003. február 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hatszázalékos áreséssel honorálta a tőzsde az Egis Gyógyszergyár Rt. gyorsjelentését, amelyben az elemzők által várt 2,258 milliárd forint helyett mindössze 1,285 milliárdos adózás előtti nyereség szerepel. A forintban számított árbevétel - 3 százalékos volumennövekedés mellett - 7 százalékkal, 13,3 milliárd forintra csökkent a 2002/2003-as üzleti év októbertől decemberig tartó első negyedében.
A gyenge számok részben az oroszországi export 39 százalékos visszaesésének tulajdoníthatók (8,5-ről 5,2 millió dollárra). Az előző negyedévben rekordszintre, 10 millió dollár fölé növekvő orosz kivitel ilyen arányú csökkenése a megváltozott értékesítési politika hatása - hangzott el a tegnapi elemzői tájékoztatón. A társaság október elején több importőrrel összhangban megszüntette a gyárból történő közvetlen eladást, s ezentúl kizárólag nagykereskedőkön keresztül értékesít Oroszországban. Orbán István vezérigazgató utalt rá, hogy ezzel teljesen legális útra terelődött a kivitel, ami hosszú távon előnyös a gyógyszergyárnak. A társaság egyébként az év egészét tekintve továbbra is 25 százalékos - dollárban számított - exportnövekedéssel számol a mind nyereségesség, mind presztízs szempontjából talán legfontosabb piacán.
Jól alakult viszont a kelet-európai export, az eladások 18 százalékkal bővültek, és 32 százalékkal több terméket sikerült eladni az egyéb FÁK-országokban is. A francia kivitel felfutása miatt 23 százalékkal emelkedtek a nyugat-európai késztermékeladások, a hatóanyag-kivitel viszont 21 százalékkal visszaesett. A társaság exportja összességében dollárban is 8 százalékkal csökkent, a forintban mért visszaesés pedig 22 százalékos. A belföldi forgalom ezzel szemben 24 százalékkal nőtt, az 5,9 milliárd forintos érték negyedéves szinten az eddigi legmagasabb, ám 600-800 millió forintot képvisel benne a gyógyszertárak áremelés előtti készletezése. Az Egis részesedése a magyar gyógyszerpiacon 6,8 százalék maradt, vagyis a növekedés a fogyasztás emelkedésének köszönhető.
A dollár forintárfolyama az időszakban 15 százalékkal volt alacsonyabb mint egy évvel korábban, ez, és az exportszerkezet romlása 9 százalékra csökkentette az üzemi fedezetet. Az üzemi eredmény 58 százalékkal, 1,14 milliárd forintra esett, amivel nem párosult a Richter esetében megismert gigantikus pénzügyi nyereség: az árfolyam-fedezeti ügyletek csak 165 millió forintot hoztak a negyedév folyamán, ezt is 114 millióval csökkentette az az árfolyamveszteség, ami a vevői számlák kiállítása és a pénz beérkezése között keletkezett. Mivel tavaly erre a negyedévre még 1,2 milliárdos, hedge-ügyletekből származó veszteség jutott, így az adózás előtti nyereség már csak 7 százalékkal csökkent.
Az 1,285 milliárd forintos eredménnyel növekvő adófizetési kötelezettség párosult, megszűnt ugyanis a társaság eddig élvezett adókedvezménye. A nettó eredmény 1,131 milliárd forint, 15 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Amint Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes elmondta, a következő időszakban 12-13 százalékos effektív adókulccsal számolnak, mivel több tényező - így a kutatásra fordított összeg - csökkenti az adóalapot.
A februári gyógyszeráremelés az Egis támogatott gyógyszerei esetében éves szinten 8,1 százalékos emelést tesz lehetővé (NAPI Gazdaság, 2003. január 23., 11-12. oldal), a folyó üzleti évben pedig egymilliárd forinttal növeli a cég forgalmát. A gyógyszergyár hat új termékkel jelent meg a belföldi piacon, köztük a Coverex vérnyomáscsökkentő egy vízhajtóval kombinált változatával és egy generikus, allergia elleni készítménnyel.
Bár a társaság a következő negyedévekre emelkedő árbevételt és nyereséget vár, a befektetőknek csalódást okozott az Egis teljesítménye.
Mindez azzal járhat, hogy az Egis árfolyamában egyre nagyobb szerepet kap a deramciclane molekulával kapcsolatos várakozás. A szorongás elleni szerről Marosffy László elmondta, hogy folyik az amerikai klinikai hármas fázis, miközben információik szerint az EU-ban megkapja az engedélyt a hatóanyagra vonatkozó szabadalom. Amint az erről szóló hivatalos értesítés megérkezik, az Egis a finn Orionra engedményezi a szabadalmat, amivel jogosulttá válik a következő egyszeri díjra (milestone payment). Ennek időpontját az üzleti év végére, a következő elejére tette Marosffy.
Az Egis vezérigazgatója a tegnapi tájékoztatón meglepve értesült a Ziaul Financiar román gazdasági lap cikkéről, amely szerint a többi vevőjelölt kiesésével az Egisnek jó esélye van, hogy megvásárolja a romániai Therapia gyógyszergyárat. Mint mondta, nem ismerik az említett gyárat, így nem is tervezték annak megvételét.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet