Jól sikerült a Deutsche Börse tavalyi éve, az Európa legnagyobb részvénypiacát üzemeltető társaság pénteki közleménye szerint elképzelhető, hogy profitja meghaladja a saját maga által előrejelzettet. A hagyományos piacok forgalma ugyan a hosszú ideje tartó bessz hatására elmaradt a várakozásoktól, ezt azonban ellensúlyozta a derivatívák emelkedő forgalma, különösen a negyedik negyedévben. Elemzők szerint ugyanakkor vélhetően nem csak a származékos forgalom növekedése, de a tőzsde utóbbi időben végrehajtott költségcsökkentési programja is szerepet játszhatott a profit növekedésében. A DB vezetése korábban 320 millió euró eredményt remélt tavalyra – írja a Reuters –, a végleges szám viszont várhatóan 350–355 millió euró között alakul majd. (A piac becslése pontosabb volt, az elemzők átlagosan 348 millió eurót várnak, 2001-ben 203 millió volt a nyereség). A Xetra elektronikus kereskedési rendszer forgalma 6,9 százalékkal csökkent tavaly 2001-hez képest s így már „csak” 1833 milliárd eurónyi volt. A svájci tőzsdével együtt birtokolt Eurex, a világ legnagyobb derivatív piacának forgalma viszont 12 százalékkal nőtt tavaly, összesen 203 millió kontraktusnyi termék fordult meg rajta.
A DB vezetői egyelőre elégedettek a folyamatokkal, a profit növekedése idén sem áll majd meg, a menedzsment 2003-ban 440-460 millió eurós nyereséget remél. Alapot adhat az optimizmusra, hogy a tavalyi utolsó negyedévben megugró forgalom intenzitása januárban sem csökkent a Bloomberg tudósítása szerint.
A 30,6 eurós mélypontjukat tavaly novemberben elérő DB-részvények pénteken erősödtek egy keveset a kedvező hírek hatására, délután 34,23 eurót értek. Ezen az áron a cég kapitalizációja alig haladja meg profitja tízszeresét – tavalyi adatokkal számolva –, s könyv szerinti értékének dupláját éri.
kiemelés:A hagyományos részvénypiac forgalmának visszaesését ellensúlyozni tudta a derivatív termékek élénkülő adásvétele.
