BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hét végéig vallanak színt a tőzsdei cégek

Péntekig teszik közzé a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett társaságok tavalyi évről szóló gyorsjelentésüket, az elemzők a hagyományokhoz hűen a Mol várható eredményével kapcsolatban a legbizonytalanabbak.

2003. február 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tizenegy cég részvényelemzőinek becsléseiből készült átlag alapján a Mol lesz az idei gyorsjelentési szezon nyertese, legalábbis abszolút értékben. A NAPI Gazdaság konszenzusa szerint az olajipari társaság 2002. évi adózott eredménye 500 millió forintnyira megközelítheti a 60 milliárdot, ami látványos javulást jelent az egy évvel korábbi, gyakorlatilag pozitív nulla profithoz képest. Persze a Mol eredményét övező bizonytalanság az évek során mit sem változott, továbbra is az olajcég nyereségére adott előrejelzések szóródnak a legszélesebb sávban. Csak a szélsőségeket említve: akad 45 milliárd forintos, de 82 milliárdos becslés is (ennek ellenére a két szélsőség között a 60 milliárd nagyjából tükrözi a többség véleményét).
A Matáv jelentősen visszaeshet a várakozások szerint. A telefonóriás által megtermelt nyereség a piac véleménye szerint 63 milliárd forintra olvadhat az egy évvel korábbi 75,2 milliárdról. Nem csoda hát, hogy a 2001-es nyereségének csak tízszeresére értékeli a piac a céget. Az OTP viszont nem véletlenül a hazai és a külföldi befektetők egyik kedvence. A nagybank nyereségnövekedésének dinamikája várhatóan tavaly sem lankadt. Bár szlovák szerzeményének negatív tavalyi teljesítményét látva sok szakember lejjebb vitte profitvárakozását, a becsült 55,5 milliárdos csoportszintű eredmény még így is jó 18 százalékos növekedést jelentene egy év alatt. Az indexben nagyobb súllyal szereplő papírok közül a Démász sem panaszkodhat majd a szakemberek szerint tavalyi évére, az elemzők szerint 4,7 milliárdos nettó eredményről számolhat majd be befektetőinek. A 2001. évit jócskán meghaladó profit, s az ezzel párhuzamosan remélt, a tavalyi 1050 forintnál magasabb osztalék – és a csökkenő kamatok – már megmozgatták a piac fantáziáját, nem véletlenül emelkedett az áramszolgáltató árfolyama az őszi 9000 forint körüli mélypontról 12 000 forint közelébe.
A gépipari szektorban a tájkép a forinterősödés után lehangoló. Az erősödő euró és forint nyomán kivérzett Rába tavalyi veszteségét 1,8 milliárd forintra teszik (van 2,5 milliárdos negatívumról szóló becslés is). Legalább ilyen szomorú a NABI helyzete, a korábban stabil eredménynövekedési kilátásai okán közkedvelt buszgyártó cég tavalyi nyereségét alig 7,2 millió dollárra teszik. Ez forintban kifejezve mintegy 30 százalékos csökkenést jelent. A Mezőgép talán kilóg majd a sorból, az orosházi gépgyártó profitja jó 60 százalékkal javulhat. Az idegenforgalom is megszenvedte az erős forintot, a Danubius nyereségének várható stagnálása csak a rendkívüli tételeknek lesz köszönhető az elemzők szerint.
Az eredményeket összeadva egy hét múlva mindenesetre elégedettek lehetnek magukkal azok a befektetők, akik a magyar tőzsdei cégek növekedésére tippeltek egy évvel korábban. Főként a Mol robusztus profitbővülése miatt ugyanis a BÉT cégeinek összesített eredménye a várakozások szerint évek óta nem látott erőt sugároz majd.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet