BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol eladta helyi gázszolgáltatóit

A Mol Rt. a befektetés-leépítő stratégiájának eddigi legnagyobb lépéseként eladta három helyi gázszolgáltatóban lévő többségi részesedését a Tigáznak. A három részesedés könyv szerinti értéke 8,5 milliárd forint volt, a tranzakción a Mol a második negyedévben – a NAPI Gazdaság hivatalosan meg nem erősített információi szerint – 8,5 milliárd forint profitot könyvelhet el.

2003. február 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol bejelentette, hogy a Tigáz Rt.-nek értékesítette három helyi gázszolgáltatóban meglévő részesedését, összesen 20,6 milliárd forintért. A közleményből kiderül, hogy a három részesedés könyv szerinti értéke 2002. december 31-én 8,48 milliárd forint volt. A vételár tartalmazta a Mol-Gáz Kft. anyavállalati kölcsöneinek átvállalását és azonnali kifizetését is, valamint a külső kötelezettségekhez kapcsolódó Mol-garanciák átvállalását. A tranzakció eredményhatását a közlemény nem részletezi, de utal rá, hogy az pozitív lesz.
A Mol a kilencvenes évek második felében építette ki pozícióit a helyi gázszolgáltatók piacán; elsősorban önkormányzati alapítású cégekbe szállt be, megvéve az önkormányzatok részesedését, vagy nagy többségét. A 404 milliós jegyzett tőkével rendelkező tatabányai központú Turulgázban 58,42, az 1050 milliárd forintos jegyzett tőkéjű Zsámbékgázban 96,27, a szolnoki központú, de a Tiszántúl több területén hálózattal rendelkező 4650 milliós jegyzett tőkéjű Mol-Gáz Kft-ben 89,3 százalékos részesedéssel bír. (A Mol-Gáz több kisebb helyi gázszolgáltató egyesülésével jött létre.)
A gázcégek saját tőkéje meghaladja a jegyzett tőkét, jövedelmezőségük stabil, így valószínű volt a 8,48 milliárd forintos könyvérték fölötti eladási ár. A lehetséges vevők köre meglehetősen szűk, de várható volt, hogy a régió szolgáltatói jelentkeznek a Mol októberben kiírt pályázatára. A Zsámbékgáz és a Turulgáz az Égáz, a Mol-Gáz a legnagyobb szolgáltató, az Italgas tulajdonában lévő Tigáz szolgáltatási területén működik. Utóbbi ajánlata a három cégre együtt szólt.
A NAPI Gazdaság hivatalosan meg nem erősített információi szerint a Mol-Gáz több mint 3 milliárd forintnyi anyavállalati hitellel rendelkezik, így a 20,6 milliárd forintnyi bejelentett vételár valójában 17 milliárd forintot valamivel meghaladó nettó árat jelent. Ez a könyvérték duplája, a névérték több mint háromszorosa. A nyereség jócskán meghaladja a Péti Nitrogénművekben, illetve a polisztirol-gyárban lévő Mol-részesedés eladásán tavaly elért profitot, így a befektetés-értékesítési program legnagyobb „fogásának” tekinthető.
A tranzakciók lezárásához a Mol-Gáz esetében a Magyar Energia Hivatal jóváhagyása is szükséges, ez több hónapot igényel. Így a tranzakció több mint 8,5 milliárd forintos profitja várhatóan a második negyedév nyereségét gyarapítja. (A profit adózás után is csaknem tizede a teljes, 2003-ra várt Mol-eredménynek.) További – de még a 2002-es évet érintő – jó hír a Mol-befektetőknek, hogy egy januári önellenőrzés feltárta: az olajtársaság 2001-ben több önkormányzatnak a szükségesnél 2,28 milliárd forinttal több iparűzési adót fizetett be. Ez az összeg – bár az önkormányzatok reakciója még nem ismert – a negyedik negyedév eredményét növeli.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet