Az OTP Banka Slovensko 2002-ben 691 millió korona (4 milliárd forint) tervezett veszteséggel zárt - jelentette csütörtökön a TASR szlovák hírügynökség, amely Norbert Lazarra, a pénzintézet szóvivőjére hivatkozott.
A jelentős veszteség annak köszönhető, hogy meglehetősen pénzigényes volt az OTP Bank Rt. által 2002-ben megvásárolt, korábban kényszerfelügyelet alatt állt szlovák bank beillesztése az OTP-csoportba, továbbá jelentős tartalékokat kellett képezni. A szóvivő szerint a 20,9 milliárd korona (121 milliárd forint) mérlegfőösszegű OTP Banka Slovensko 2003-ban már nyereséget vár.
Tavaly 1,6 milliárd koronával nőtt a bank betétállománya, s 2002 végén elérte a 11,6 milliárd koronát; 2002 augusztus 1. és 2002. december 31. között ügyfeleinek száma 32 százalékkal nőtt, elérve a 105 ezret. Az OTP Banka Slovensko 2002-ben több mint 12 milliárd korona hitelt folyósított, az október végétől nyújtott jelzáloghitelek volumene elérte a 140 millió koronát, a szeptembertől folyósított fogyasztói hitelek mértéke pedig 151 millió koronára rúgott. A magyar OTP Bank Rt. 96,85 százalékos tulajdonában levő pénzintézet 2002 októberében 1,020 milliárdról 2,064 milliárd koronára növelte alaptőkéjét.
A veszteség ténye aligha éri váratlanul az elemzőket - ezt az OTP vezetői már korábban jelezték (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 16., 7-8. oldal) -, ám mértéke meglepetés. A bank - még IRB-ként - 2001-ben 23,9 milliárd koronás mérlegfőösszeg mellett jelképes, 5 millió koronás adózott eredménnyel zárt. A pozsonyi bank az OTP-csoport konszolidált mérlegfőösszegének mintegy 4,5 százalékát mondhatja magáénak, de a jelek szerint legalább 7 százalékkal húzza le a magyarországi csoporttagok együttes, 56-58 milliárd forintra becsülhető nettó profitját.
Sidó Zoltán,
az Új Szó munkatársa
