BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ma döntenek a Forrás-apportról

Az ÁPV Rt. igazgatósága közleményben jelentette be, hogy érvénytelennek és eredménytelennek nyilvánította a Forrás Rt. forgalmazói pályázatát, egyúttal újabb pályázatot írt ki, amelyre az első fordulón részt vett öt befektetési szolgáltatót hívta meg. Az új pályázat értékelése február 20-ig történik meg. A Forrásba kerülő második apportcsomagról ma dönt az ÁPV-igazgatóság.

2003. január 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mai ülésén dönt az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. igazgatósága a Forrás Rt.-be apportálandó második értékpapírcsomagról. A decemberi első csomagban 6,15 milliárd forint értékű papír volt, az Antenna 5, a BorsodChem 4,04 és a Mol 0,04 százaléka mellett 3,589 milliárd forint névértékű (átlagosan mintegy 60 százalékra értékelt) cukorgyári részvény, amelyek értékesítéséről állítólag már előrehaladott tárgyalások folynak a francia Béghin-Say örökébe lépő Nord-Zuckerrel. Az eredetileg 2,82 milliárdos saját tőkével rendelkező Forrás vagyona az első apport után 8,98 milliárdra nőtt, ezt duplázná meg a korábbi elképzelések szerint az ÁPV.
A Forrás eddigi történetét már jó néhány váratlan fordulat színezte (emlékezetes az Antenna-pakett hízása 5 százalékról 8-ra, majd 10-re), így hát nem lenne meglepő, ha a mai döntés is eltérne a papírformától.
Nem kizárt, hogy a 8,4 milliárd forintos (30 százalékos tulajdont jelentő) Vértesi Erőmű-csomag a társaság csendes, de kitartó lobbizásának eredményeként mégsem kerül a Forrásba, és a hiányzó lyukat csak részben tömik be. Ebben az esetben a tervezett 10 milliárdos jegyzett és 18 milliárdos saját tőkénél kisebb lenne a cég, ráadásul elképzelhető, hogy a stabil jövedelmet hagyományosan preferáló alanyi kárpótoltak kedvéért külön osztalékelsőbbségi sorozat is lesz. ( Természetesen azt is bevezetnék a tőzsdére.)
Miközben az apportálás a tervezett ütemben halad, a forgalmazó kiválasztása várat magára. Az első pályázatot - amelyre a NAPI Gazdaság értesülései szerint öt cég adott be ajánlatot, köztük az OTP, a Concorde és a K&H - az ÁPV igazgatósága érvénytelenek nyilvánította. Az ÁPV tegnapi közleményéből kiderül, hogy ennek részben formai, részben tartalmi okai voltak, ám a hibák nem lehetnek nagyok, ha a kiíró mind az öt céget meghívta a február 7-i határidővel kiírandó második Forrás-pályázatra. (Új szereplők már nem léphetnek a ringbe.) A második pályázat értékelése február 20-ig zárul le, így biztosra vehető, hogy még jó néhány ÁPV-igazgatósági ülés napirendjén szerepelnek Forrás-kérdések. Az új pályázati kiírás is tartalmazza, hogy az ÁPV célja egyrészt a kárpótlási jegyek teljes mennyiségének bevonása, az alanyi kárpótoltak allokációs előnyben részesítése mellett, másrészt a tranzakció „költség- és ráfordításkímélő módon” való lebonyolítása. Az ÁPV szeretné május 31-ig lezárni a jegycserét - vagy legalábbis az első menetet, hiszen aligha hihető, hogy a több milliárdnyi lappangó jegy néhány hét alatt mind előkerül -, utána rövid időn belül tőzsdére kerülhetnek a Forrás-részvények. Hogy a rövid idő az ÁPV Rt. szótárában napokat vagy heteket jelent, majd kiderül.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet