Megegyezéssel zárult a Graphisoft és az ArchiLine szoftvert kifejlesztő CadLine Kft. 2000 májusában kezdődött jogvitája. A két - egymáson korábban több száz millió forintot követelő - szoftvercég megállapodott abban, hogy a két párhuzamos pert megszüntetik és semmiféle igényük nincs egymás szoftverjeinek szerzőségével, kifejlesztésével, forgalmazásával és terjesztésével kapcsolatban. A felek egyezségükben kitértek arra is - hangzik a Graphisoft által kiadott közlemény -, hogy a jövőben mind vevőik, mind a sajtó előtt tartózkodnak a másikat hátrányos színben feltüntető nyilatkozatoktól.
A sajtóban „a legnagyobb magyar szoftverperként” aposztrofált jogvitát a Graphisoft kezdeményezte, amely a szerzői és szomszédos jogok megsértése, illetve tisztességtelen piaci magatartás címén adta be keresetét a CadLine Kft. ellen.
A magyar magánszemélyek tulajdonában lévő, néhány tízmillió forint forgalmú kft. által kifejlesztett ArchiLine szoftver a Graphisoft állítása szerint a Graphisoft és az olasz Bieffe cég által közösen kifejlesztet BIGRAPH szoftveren alapul, annak forráskódját viszont a CadLine jogszerűen nem szerezhette meg, mivel az olasz cég jogutódjának nem volt joga azt a Graphisoft engedélye nélkül továbbadni (NAPI Gazdaság, 2001. december 19., 11-12 oldal).
A CadLine viszont azzal érvelt, hogy a Graphisoft a kérdéses időben mint gmk nem is szerezhetett szerzői jogokat, ráadásul a BIGRAPH fejlesztői közül többen ma a CadLine tulajdonosai. A CadLine ellenpert indított, amelyben elmaradt haszon címén 605 millió forintot követelt a Graphisofttól. A jogvita külföldi terepen, más szereplőkkel is folytatódott. A CadLine németországi disztribútora, az IT-Concept sikerrel beperelte a Graphisoft-disztribútor Graphisoft Nordot, mert utóbbi a Graphisoft vezértermékét, az ArchiCadot a CadLine termékével összehasonlítva „becsmérelte” a versenytárs terméket (NAPI Gazdaság, 2002. június 18., 9. oldal).
A mind hosszabbra nyúló pereskedés egyik félnek sem volt kellemes, ezért - mint Tóth Zoltán, a CadLine Kft ügyvezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta - örömmel kaptak a Graphisoft ügyvédjének néhány héttel ezelőtti javaslatán a perek kölcsönös megszüntetéséről. Az ügyvezető mindazonáltal hozzátette, a Graphisoft kiegyezési ajánlatát az is motiválhatta, hogy az igazságügyi szakértő a két szoftver forráskódjának vizsgálatáról adott 70 oldalas összehasonlító jelentésében nem látta bizonyítottnak az egyezéseket. (Utóbbi állítást a másik oldalról nem tudtuk megerősíttetni vagy cáfolatot kapni.)
A követelésekről való kölcsönös lemondás egyik félnek sem járt anyagi előnnyel - hacsak a perköltség megtakarítását nem tekintjük annak -, a kisebbik fél viszont fellélegzett, mert - mint az ügyvezető megfogalmazta - ezzel megszűnik az olasz, német és osztrák vevőikre a Graphisoft részéről gyakorolt nyomás.
Bojár Gábor lapunknak elmondta, azért pártolták a megegyezést, mert a per anyagi jelentősége csekély volt és erőiket fontosabb feladatokra összpontosítják. A Graphisoftnak még egy peres ügye maradt - ez a San Franciscó-i iroda bérletének idő előtti felmondásából fakad -, ám talán itt sincs távol a megegyezés. A társaság egyébként február 13-án teszi közzé éves tőzsdei gyorsjelentését.
K. G. T.-M. G.
