Egyelőre nem tudni, hogy a francia Béghin-Saytől a három magyar cukorgyár - a Szerencsi, a Szolnoki és a Mátra Cukor - többségi részvénypakettje milyen árfolyamon került a német Nordzucker AG tulajdonába, azt viszont már igen, hogy milyen áron szállt kisebbségi részvénycsomagjuk a kárpótlási jegyek felszívására hivatott Forrás Rt.-re. A cégbírósági adatokból a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szervezete (TEBÉSZ) és a Kárpótlási Jegytulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete (KJÉE) szerint az derül ki, hogy az ÁPV Rt. a három cukorgyár kisebbségi részvényeit összesen 2,3 milliárd forintra taksálta a Forrás Rt.-be történő apportáláskor.
Az apport értékelését a CMS Vezetési Tanácsadó Kft. végezte el, a cégbírósági iratok alapján, hozamszámítás és diszkontált cash-flow elemzés módszerével. Brázai Miklós, a Forrás Rt. könyvizsgálója az így meghatározott összértéket 11,5 százalékkal csökkentette a csomagok kisebbségi volta s a közeljövőben várhatóan nem realizálható osztalék miatt.
A két egyesület meglehetősen furcsának találja, hogy az alapos elemzések ellenére (a diszkontált cash-flow elemzés és a hozamszámítás eredményét nem részletezték) mindhárom cukorgyár részvényeit közel azonos árfolyamon értékelték. A társaságok eredménytermelő képessége ugyanis merőben eltér egymástól.
Lapunk számításai szerint az apportkor alkalmazott 64 százalék körüli árfolyammal számolva a három cukorgyár szőrüstül-bőröstül (tehát 100 százalékos tulajdonrészt alapul véve) 7,16 milliárd forintot érne. Ilyen árfolyamon egyébként a Nordzucker által a Béghin-Saytől megvásárolt részvénycsomagok ára is 4,86 milliárd forintot tenne ki. Ha a két nagy cukoripari cég közötti tranzakció árfolyama eléri ezt a szintet, akkor jó esély van arra, hogy a Forrás Rt. valóban megkapja saját pakettjéért az adásvétel lezárulta után az előzetes számítások alapján remélt 2,3 milliárd forintot.
Persze kérdés, hogy a német Nordzucker hajlandó-e ugyanolyan árfolyamon megvenni a cukorcégek kisebbségi pakettjét, mint amilyen áron a többségükhöz hozzájutott. Bár a magyar törvények szerint ez kötelessége lenne, piaci szereplők emlékeztetnek: számos esetben talált már többségi részvénycsomag eladója módot arra, hogy prémiumot kapjon papírjaiért a kisebbségi tulajdonosokhoz képest.
Lovas András
