Talán a csütörtöki drasztikus forintgyengülésnek is köszönhetően a meredeken zuhanó nemzetközi indexekkel ellentétben a Budapesti Értéktőzsde irányadó mutatója erősödéssel zárta a hét utolsó kereskedési napját. A nyitásban 50 ponttal előző záróértéke felett kezdő BUX a délután során kis híján áttörte a lélektaninak mondott 8 ezer pontos határt, ám végül ehhez egyelőre kevésnek bizonyult lendülete. Az index így hajszálnyival napi minimuma felett, 7898 ponton, csütörtöki értékénél 19 ponttal magasabban zárt. A piacon rég nem látott pezsgés volt tapasztalható, 11,6 milliárd forintot meghaladó mennyiségű részvény fordult meg.
Továbbra is az OTP adásvételét kísérte a legnagyobb érdeklődés, a forintgyengülés és kamatesés által több irányból is érintett bank részvényei 5,7 milliárd forintos forgalom mellett 0,2 százalékot veszítettek értékükből. Alábbhagyott a spekulációs láz az IEB piacán, a bankpapír tegnap szerény forgalom mellett fél százalékkal gyengült.
Pénteken benyújtotta végleges ajánlatát az INA horvát olajtársaság részvényeinek negyedére a Mol. A bejelentést követően - annak ellenére, hogy az váratlannak egyáltalán nem volt nevezhető - közel három százalékkal ugrott magasabbra az árfolyam, záráskor az olajipari cég részvényei 5310 forinton forogtak. A forintgyengülésből feltétlenül profitáló gyógyszergyári vállalatok részvényei jól szerepeltek a pénteki kereskedésben. A Richter 1,2 százalékos drágulást követően ismét 14 ezer forint fölé kapaszkodott, az Egis 2,8 százalékkal, 13 ezer forintra emelkedett. A Matáv részvényeivel félszázalékos gyengülést követően 840 forinton kereskedtek a pénteki zárásban.
Pénteken lehetett utoljára kereskedni a Prímagáz részvényeivel, a palackosgáz-szolgáltató papírjai 2072 forinton fejezték be tőzsdei pályafutásukat.
M. T.
