Az európai piacokkal párhuzamosan felfelé tartott tegnap a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe is. A hektikus reggeli kezdést követően száz pontot erősödött a mutató, s értéke a délután folyamán valamivel 7900 pont alatt stabilizálódott. A jegybank döntése a kamatvágásról és az ezt követő drasztikus forintgyengülés a szokásokkal ellentétben már csak a tőzsdezárást követően vált publikussá, így a piacon egyelőre nem okozhatott jelentősebb változást. A BUX - elsősorban az OTP jó teljesítményének köszönhetően - végül 0,5 százalékos erősödéssel 7879 ponton zárta a napot. A parketten az elmúlt napok átlagát meghaladó, közel 9 milliárd forintnyi részvény fordult meg.
A nap nyertese az OTP volt, az összforgalom csaknem 60 százalékát adó papír folyamatos drágulás nyomán záráskor szerdai értékénél 2,6 százalékkal magasabban, 2380 forinton forgott. Ezzel párhuzamosan erősödött az IEB is, a kisebbik bankrészvény árfolyama 1,1 százalékkal kúszott magasabbra. Lefelé tartottak a gyógyszergyári részvények, a Richter 1,4, az Egis 4,1 százalékkal lett olcsóbb. A szerdai vesztes, a Matáv 0,6 százalékkal erősödött, a Mol részvényeinek ára gyakorlatilag nem változott.
Kétéves csúcsra kapaszkodott fel a pár napja még 11 ezer forint alatt jegyzett Démász. Az áramszolgáltató tegnap 4,7 százalékot emelkedett, a részvényekre az utolsó üzletet 12 300 forinton kötötték. A többi közszolgáltató is jelentős drágulást könyvelhetett el, az Elműért 14 százalékkal, a Dédászért 4,3 százalékkal fizettek többet, mint egy nappal korábban.
Felfelé korrigált a piacvesztés hírére az elmúlt napokban több mint 10 százalékkal gyengült Pannonplast-árfolyam, a műanyagipari vállalat részvényei 3 százalékkal erősödtek tegnap. A Rába piacán a honvédségi tender megnyerése nyomán keletkezett eufória jobbára lecsengett, csütörtökön 2,3 százalékkal gyengült a részvény.
M. T.
